Zemětřesení zabilo 1100 lidí. Obětí přibyde, varuje OSN

Zahraničí Zahraničí
1. 10. 2009 19:55
Ostrov Sumatra zasáhla v řadě dvě zemětřesení o síle 7 stupňů
Zraněný muž v Padangu. Obětí mohou být tisíce, řekl ve čtvrtek ministr zdravotnictví
Zraněný muž v Padangu. Obětí mohou být tisíce, řekl ve čtvrtek ministr zdravotnictví | Foto: Reuters

* První otřesy o síle 7,6 ve středu zasáhly západní pobřeží Sumatry * Ve čtvrtek ráno se země otřásla znovu silou 6,8 stupňů * Pod troskami domů zůstávají uvězněny tisíce lidí

Jakarta - Dvě zemětřesení mimořádné síly mezi středečním večerem a čtvrtečním ránem paralyzovala indonéský ostrov Sumatra. Příroda udeřila jen několik hodin poté, co jinou nedalekou oblast v Tichém oceánu spláchlo po zemětřesení ničivé tsunami.

Počet obětí indonéského neštěstí podle očekávání začal rychle růst. Ve středu pozdě večer to byly desítky, ráno spolu se zprávou o druhém zemětřesení v oblasti už úřady počítaly oběti ve stovkách.

Podle humanitárního šéfa OSN dosáhl počet potvrzených mrtvých 1100 a další stovky lidí byly zraněny. Toto číslo však podle něj dále poroste. Tisíce lidí se hledají.

"Žádám záchranáře, aby v týmech pokračovali v plnění jasného cíle hledat přeživší," prohlásil indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono po návštěve místa neštěstí. "Jde o přírodní katastrofu, musíme být silní, když se s ní snažíme vypořádat."

Epicentrum prvního zemětřesení se nacházelo asi 50 kilometrů na severozápad od města Padang, kde otřesy napáchaly největší škodu.

V 900tisícovém městě se zřítila hlavní nemocnice, propadla se střecha letiště a silniční spojení odřízly sesuvy půdy. Mnozí obyvatelé musejí přenocovat pod širým nebem.

Zatímco první otřes o síle 7,6 stupně přišel vpodvečer a tma a silný déšť velmi ztížila záchranné práce, následný 6,8 stupně silný otřes zaznamenaly přístroje s rozbřeskem po osmé ráno místního času. Jeho epicentrum bylo více na jihovýchodě, asi 150 kilometrů od Bengkulu.

Padang leží v jedné z tektonicky nejneklidnějších oblastí světa. Experti říkají, že město potřebuje lepší infrastrukturu, především více silnic a dalších únikových cest.

Varování před tsunami, které nejprve úřady vydaly, bylo následně zrušeno. K zemětřesení došlo krátce poté, co v Tichomoří udeřilo tsunami, které si vyžádalo přes sto obětí na Samoi, Americké Samoi a souostroví Tonga.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy