Zemětřesení zabilo 1100 lidí. Obětí přibyde, varuje OSN

Zahraničí Zahraničí
1. 10. 2009 19:55
Ostrov Sumatra zasáhla v řadě dvě zemětřesení o síle 7 stupňů
Zraněný muž v Padangu. Obětí mohou být tisíce, řekl ve čtvrtek ministr zdravotnictví
Zraněný muž v Padangu. Obětí mohou být tisíce, řekl ve čtvrtek ministr zdravotnictví | Foto: Reuters

* První otřesy o síle 7,6 ve středu zasáhly západní pobřeží Sumatry * Ve čtvrtek ráno se země otřásla znovu silou 6,8 stupňů * Pod troskami domů zůstávají uvězněny tisíce lidí

Jakarta - Dvě zemětřesení mimořádné síly mezi středečním večerem a čtvrtečním ránem paralyzovala indonéský ostrov Sumatra. Příroda udeřila jen několik hodin poté, co jinou nedalekou oblast v Tichém oceánu spláchlo po zemětřesení ničivé tsunami.

Počet obětí indonéského neštěstí podle očekávání začal rychle růst. Ve středu pozdě večer to byly desítky, ráno spolu se zprávou o druhém zemětřesení v oblasti už úřady počítaly oběti ve stovkách.

Podle humanitárního šéfa OSN dosáhl počet potvrzených mrtvých 1100 a další stovky lidí byly zraněny. Toto číslo však podle něj dále poroste. Tisíce lidí se hledají.

"Žádám záchranáře, aby v týmech pokračovali v plnění jasného cíle hledat přeživší," prohlásil indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono po návštěve místa neštěstí. "Jde o přírodní katastrofu, musíme být silní, když se s ní snažíme vypořádat."

Epicentrum prvního zemětřesení se nacházelo asi 50 kilometrů na severozápad od města Padang, kde otřesy napáchaly největší škodu.

V 900tisícovém městě se zřítila hlavní nemocnice, propadla se střecha letiště a silniční spojení odřízly sesuvy půdy. Mnozí obyvatelé musejí přenocovat pod širým nebem.

Zatímco první otřes o síle 7,6 stupně přišel vpodvečer a tma a silný déšť velmi ztížila záchranné práce, následný 6,8 stupně silný otřes zaznamenaly přístroje s rozbřeskem po osmé ráno místního času. Jeho epicentrum bylo více na jihovýchodě, asi 150 kilometrů od Bengkulu.

Padang leží v jedné z tektonicky nejneklidnějších oblastí světa. Experti říkají, že město potřebuje lepší infrastrukturu, především více silnic a dalších únikových cest.

Varování před tsunami, které nejprve úřady vydaly, bylo následně zrušeno. K zemětřesení došlo krátce poté, co v Tichomoří udeřilo tsunami, které si vyžádalo přes sto obětí na Samoi, Americké Samoi a souostroví Tonga.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy