Zemětřesení zabilo 1100 lidí. Obětí přibyde, varuje OSN

Zahraničí Zahraničí
1. 10. 2009 19:55
Ostrov Sumatra zasáhla v řadě dvě zemětřesení o síle 7 stupňů
Zraněný muž v Padangu. Obětí mohou být tisíce, řekl ve čtvrtek ministr zdravotnictví
Zraněný muž v Padangu. Obětí mohou být tisíce, řekl ve čtvrtek ministr zdravotnictví | Foto: Reuters

* První otřesy o síle 7,6 ve středu zasáhly západní pobřeží Sumatry * Ve čtvrtek ráno se země otřásla znovu silou 6,8 stupňů * Pod troskami domů zůstávají uvězněny tisíce lidí

Jakarta - Dvě zemětřesení mimořádné síly mezi středečním večerem a čtvrtečním ránem paralyzovala indonéský ostrov Sumatra. Příroda udeřila jen několik hodin poté, co jinou nedalekou oblast v Tichém oceánu spláchlo po zemětřesení ničivé tsunami.

Počet obětí indonéského neštěstí podle očekávání začal rychle růst. Ve středu pozdě večer to byly desítky, ráno spolu se zprávou o druhém zemětřesení v oblasti už úřady počítaly oběti ve stovkách.

Podle humanitárního šéfa OSN dosáhl počet potvrzených mrtvých 1100 a další stovky lidí byly zraněny. Toto číslo však podle něj dále poroste. Tisíce lidí se hledají.

"Žádám záchranáře, aby v týmech pokračovali v plnění jasného cíle hledat přeživší," prohlásil indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono po návštěve místa neštěstí. "Jde o přírodní katastrofu, musíme být silní, když se s ní snažíme vypořádat."

Epicentrum prvního zemětřesení se nacházelo asi 50 kilometrů na severozápad od města Padang, kde otřesy napáchaly největší škodu.

V 900tisícovém městě se zřítila hlavní nemocnice, propadla se střecha letiště a silniční spojení odřízly sesuvy půdy. Mnozí obyvatelé musejí přenocovat pod širým nebem.

Zatímco první otřes o síle 7,6 stupně přišel vpodvečer a tma a silný déšť velmi ztížila záchranné práce, následný 6,8 stupně silný otřes zaznamenaly přístroje s rozbřeskem po osmé ráno místního času. Jeho epicentrum bylo více na jihovýchodě, asi 150 kilometrů od Bengkulu.

Padang leží v jedné z tektonicky nejneklidnějších oblastí světa. Experti říkají, že město potřebuje lepší infrastrukturu, především více silnic a dalších únikových cest.

Varování před tsunami, které nejprve úřady vydaly, bylo následně zrušeno. K zemětřesení došlo krátce poté, co v Tichomoří udeřilo tsunami, které si vyžádalo přes sto obětí na Samoi, Americké Samoi a souostroví Tonga.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy