Zemětřesení v polské vládě. Končí ministři, kteří vyvolávali kontroverze s Bruselem i opozicí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2018 14:28
Polský premiér Mateusz Morawiecki obměnil svou vládu. Z jeho kabinetu odešli i důležití ministři zahraničí, obrany a životního prostředí.
Polský premiér Mateusz Morawiecki.
Polský premiér Mateusz Morawiecki. | Foto: Reuters

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda v úterý odvolal několik ministrů z vlády premiéra Mateusze Morawieckého.

Ke změnám došlo i na důležitých postech, jako jsou ministři obrany, zahraničí a ochrany životního prostředí. S jejich jmény se spojovaly ostré spory s opozicí a bruselskými institucemi EU o ohrožení právního státu v Polsku nebo o kácení v chráněném Bělověžském pralese.

Antoniho Macierewicze v čele obrany nahradil dosavadní ministr vnitra Mariusz Blaszczak, novým šéfem diplomacie se místo Witolda Waszczykowského stal dosavadní náměstek Jacek Czaputowicz. Jana Szyszku na životním prostředí vystřídal Henryk Kowalczyk. Změny se týkají i dalších resortů.

"Hluboce věřím, že tyto změny přispějí k ještě efektivnější práci vlády. Gratuluji premiérovi, a to především k odvaze a schopnosti prosadit změny, personální i organizační," prohlásil na závěr ceremonie prezident Duda, který jako vrchní velitel ozbrojených sil vedl praktický otevřený spor s Macierewiczem.

"Naše vláda není proti někomu, ale je vládou pro nové, stále lepší Polsko. Nechceme být vládou dogmatickou, doktrinářskou, vládou krajností, ale chceme být vládou, která spojuje ekonomiku se společností," řekl premiér Morawiecki. Zároveň slíbil "budovat Polsko silné a bezpečné" a "demokracii se srdcem".

"Ministr Czaputowicz je vlastenec z dob bojů proti komunismu a úředník znalý ministerstva. Kéž by mu změny v domácí politice umožnily vést efektivnější zahraniční politiku," okomentoval změnu opoziční politik a někdejší šéf diplomacie Radoslaw Sikorski.

Ten sám musel v roce 2015 odejít z vysokých funkcí, když se provalil v někdejší vládě liberálů skandál kolem zákulisních intrik některých politiků i to, že čelní představitelé země mezi sebou mluví vulgárně a zcela nediplomaticky o vztazích uvnitř EU a se Spojenými státy.

Sikorski v minulosti Waszczykowského ostře kritizoval například za to, že po marné snaze zabránit znovuzvolení někdejšího polského premiéra Donalda Tuska do čela EU označoval krajana za "německého kandidáta". Varšava ale zůstala v odporu proti Tuskovi zcela osamocená, na holičkách ji v tomto případě ponechal i maďarský premiér Viktor Orbán.

Jen brazilský seriál

Prezident v úterý také odvolal ministra zdravotnictví Konstantyho Radziwilla, který čelil protestům lékařů proti nízkým platům a dlouhým přesčasům. Vystřídal jej profesor Lukasz Szumowski.

Novou ministryní financí se stala Teresa Czerwińská, podnikání a technologií Jadwiga Emilewiczová, ministrem investic a rozvoje Jerzy Kwieciński a novým ministrem vnitra Joachim Brudziński.

Odvolání ministrů označil vůdce nejsilnější opoziční strany - Občanské platformy - Grzegorz Schetyna za dobrou zprávu pro Polsko, ale lze se podle něj jen usmívat při představě, že by ve vládě došlo ke změnám k lepšímu.

"Více to připomíná brazilský seriál než skutečné změny," usoudila opoziční politička Kamila Gasiuková-Pihowiczová. Spíše než personální změny ji zajímá, zda se změní vládní politika, například vůči soudům a ústavnosti. Jinak půjde o "čistě kosmetickou změnu".

Komentátoři předpokládají, že cílem změn v kabinetu - stejně jako sama prosincová výměna v křesle premiéra - je zlepšit pošramocenou pověst vlády a vztahy s Bruselem, který Varšavě hrozí postihem a kde premiéra Morawieckého ještě v úterý čeká večeře s předsedou Evropské komise.

Asi nikdo však nepochybuje, že v pozadí změn i nejvlivnějším mužem v polské politice zůstává šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński, přestože na ceremonii v prezidentském paláci nepřišel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy