Zemětřesení v Číně zabilo desítky a zranilo stovky lidí

ČTK ČTK, Jana Černá
22. 7. 2013 8:30
Čínu postihly otřesy o síle od 5,6 do 6,6 stupně Richterovy škály, mají 75 obětí
 V oblasti stále probíhají záchranné a pátrací akce.
 V oblasti stále probíhají záchranné a pátrací akce. | Foto: Reuters

Peking - Čínu v pondělí postihlo několik poměrně silných zemětřesení, která si podle nové bilance místních úřadů vyžádala nejméně 89 mrtvých. Dalších 14 lidí se pohřešuje.

Z původního odhadu 300 zraněných se číslo vyšplhalo až na více než dvojnásobek, napsala čínská státní tisková agentura Sin-chua.

Podle místních odborníků a americké geologické služby USGS měly otřesy v této lidnaté asijské zemi sílu od 5,6 do 6,6 stupně Richterovy škály.

Čínské úřady upřesnily, že do hornatých, odlehlých oblastí postižených otřesy míří týmy záchranářů. Není vyloučeno, že počet obětí bude nadále stoupat.

Situaci ještě zhorší deště

Otřesy byly podle agentur v hloubce od jen jednoho kilometru do deseti kilometrů. Nejsilnější zaregistrované zemětřesení bylo na severozápadě Číny v méně lidnaté provincii Kan-su u města Ting-si, odkud byly hlášeny první oběti. Město leží asi 1230 kilometrů západně od Pekingu.

Otřesy byly citelné v provinčním hlavním městě Lan-čou vzdáleném 177 kilometrů severně a v Si-anu o 400 kilometrů dál východním směrem.

"Prvotní vyšetřování ukázalo, že zemětřesení způsobilo kolaps více než 1200 domovů a závažné škody na 21 tisících domovů," uvedl podle agentury Sin-chua mluvčí provinční vlády Kan-su.

Čínský Červený kříž už oznámil, že do oblasti posílá 200 stanů a 1000 sad základních potřeb. Týmy záchranářů, které mají posoudit rozsah škod, byly vyslány jak z Lan-čou, tak z Pekingu. Vláda vyslala také 500 vojáků, včetně 120 specializovaných záchranářů.

Meteorologové v této oblasti předpovídají pro následující dny deště, což zvýší potřebu přístřeší pro osoby postižené zemětřesením a také riziko možných sesuvů půdy.

V dubnu si otřesy o síle 6,6 stupně Richterovy škály v provincii S'-čchuan na jihozápadě Číny vyžádaly na 200 mrtvých a více než 13 tisíc zraněných. Zemětřesení o síle přes osm stupňů po sobě ve stejné oblasti před pěti lety zanechalo 90 tisíc mrtvých nebo pohřešovaných.

 

Právě se děje

Další zprávy