Zemětřesení u amerických demokratů pokračuje, rezignovali další tři členové vedení

ČTK ČTK
2. 8. 2016 22:52
Generální manažerka strany Amy Daceyhová, šéf komunikace Luis Miranda a hlavní finanční manažer Brad Marshall jsou po předsedkyni Debbie Wassermanové-Schultzové dalšími vysoko postavenými členy americké Demokratické strany, kteří odešli ze svých funkcí po aféře s únikem tisíců vnitrostranických e-mailů. Řídící stranický výbor by měla vést do podzimních voleb jako dočasná předsedkyně strany Donna Brazileová.
Sjezd demokratů ve Filadelfii.
Sjezd demokratů ve Filadelfii. | Foto: Reuters

Washington - Tři vysoce postavení činitelé Demokratické strany v úterý rezignovali na své funkce po aféře s únikem tisíců vnitrostranických e-mailů. Podle agentury Reuters to oznámil řídící výbor strany, v níž po skandálu připisovaném prezidentskou kandidátkou Hillary Clintonovou ruským hackerům dochází ke značným personálním změnám.

Poté co předminulý týden odstoupila předsedkyně Debbie Wassermanová Schultzová, se v úterý svých funkcí vzdala generální manažerka strany Amy Daceyová, šéf komunikace Luis Miranda a hlavní finanční manažer Brad Marshall. Médiím to řekla dočasná předsedkyně demokratů Donna Brazileová, která působila jako politická komentátorka zpravodajské stanice CNN a řídící stranický výbor by měla vést do podzimních voleb.

Prozrazený obsah elektronické pošty, který k rezignacím vedl, vyvolal během stranického sjezdu konaného minulý týden pobouření mezi příznivci poraženého soupeře Clintonové z primárek Bernieho Sanderse. Z některých e-mailů totiž vyplývalo, že strana během primárek podporovala Clintonovou na Sandersův úkor.

Sanders nakonec na sjezdu kandidaturu Clintonové podpořil a hrozící rozdělení se demokratům podařilo zažehnat.

K úniku e-mailů se v úterý vyjádřil prezident Barack Obama, který prohlásil, že pokud se ruská role prokáže, bude jedním z témat, o nichž se v budoucnu chce bavit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ani pokud by se potvrdilo, že za hackerským útokem stálo Rusko, to však výrazně nezhorší vztahy obou zemí. "USA a Rusko mají různé názory na spoustu věcí, ale myslím, že jsme byli schopni soustředit se na ty oblasti, v nichž máme společné zájmy," prohlásil šéf Bílého domu.

 

Právě se děje

Další zprávy