Zemětřesení u amerických demokratů pokračuje, rezignovali další tři členové vedení

ČTK ČTK
2. 8. 2016 22:52
Generální manažerka strany Amy Daceyhová, šéf komunikace Luis Miranda a hlavní finanční manažer Brad Marshall jsou po předsedkyni Debbie Wassermanové-Schultzové dalšími vysoko postavenými členy americké Demokratické strany, kteří odešli ze svých funkcí po aféře s únikem tisíců vnitrostranických e-mailů. Řídící stranický výbor by měla vést do podzimních voleb jako dočasná předsedkyně strany Donna Brazileová.
Sjezd demokratů ve Filadelfii.
Sjezd demokratů ve Filadelfii. | Foto: Reuters

Washington - Tři vysoce postavení činitelé Demokratické strany v úterý rezignovali na své funkce po aféře s únikem tisíců vnitrostranických e-mailů. Podle agentury Reuters to oznámil řídící výbor strany, v níž po skandálu připisovaném prezidentskou kandidátkou Hillary Clintonovou ruským hackerům dochází ke značným personálním změnám.

Poté co předminulý týden odstoupila předsedkyně Debbie Wassermanová Schultzová, se v úterý svých funkcí vzdala generální manažerka strany Amy Daceyová, šéf komunikace Luis Miranda a hlavní finanční manažer Brad Marshall. Médiím to řekla dočasná předsedkyně demokratů Donna Brazileová, která působila jako politická komentátorka zpravodajské stanice CNN a řídící stranický výbor by měla vést do podzimních voleb.

Prozrazený obsah elektronické pošty, který k rezignacím vedl, vyvolal během stranického sjezdu konaného minulý týden pobouření mezi příznivci poraženého soupeře Clintonové z primárek Bernieho Sanderse. Z některých e-mailů totiž vyplývalo, že strana během primárek podporovala Clintonovou na Sandersův úkor.

Sanders nakonec na sjezdu kandidaturu Clintonové podpořil a hrozící rozdělení se demokratům podařilo zažehnat.

K úniku e-mailů se v úterý vyjádřil prezident Barack Obama, který prohlásil, že pokud se ruská role prokáže, bude jedním z témat, o nichž se v budoucnu chce bavit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ani pokud by se potvrdilo, že za hackerským útokem stálo Rusko, to však výrazně nezhorší vztahy obou zemí. "USA a Rusko mají různé názory na spoustu věcí, ale myslím, že jsme byli schopni soustředit se na ty oblasti, v nichž máme společné zájmy," prohlásil šéf Bílého domu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy