"Země se musí vrátit právoplatným vlastníkům." Erdogan promluvil o jednání s Putinem

Video bb Video, bb
21. 9. 2022 13:44
Jediný lídr země NATO, který se stýká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, je jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. Americké veřejnoprávní stanici PBS popsal, o čem se minulý týden bavili při setkání na summitu v Uzbekistánu.
„Země se musí vrátit právoplatným vlastníkům.“ Erdogan prozradil, o čem mluví s Putinem. | Video: Reuters

Erdogan tvrdí, že Putin je "ochoten co nejdříve ukončit válku na Ukrajině". Ruský vůdce ale o několik dní později vyhlásil částečnou mobilizaci a hrozí Západu jaderným útokem.

Turecký prezident televizní stanici PBS NewsHour řekl, že "ale žádná invaze nemůže být ospravedlněna". Dodal, že požádal Putina, aby vrátil obsazená území "jejich právoplatným vlastníkům".

Erdogan moderátorce nastínil, jak by si představoval ukončení bojů. "Pokud má být na Ukrajině nastolen mír, samozřejmě se navrácení území, které bylo napadeno, stane opravdu důležitým. Od roku 2014 jsme o tom s mým drahým přítelem Putinem hovořili. Požádali jsme ho, aby vrátil Krym jeho právoplatným vlastníkům," dodal pro stanici turecký prezident.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo 19 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si dnes vyžádal nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

"Útoky na civilní cíle dokazují nelidskou krutost nepřítele a nedostatek morálních zásad," dodal policejní mluvčí. Neupřesnil ale, kdo podle názoru policie za útokem stojí.

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy