Země není žádná rarita. Život existuje i jinde

Red Zah, Reuters
30. 5. 2007 0:00
Astronomové objevují planety jako na běžícím pásu
Takto možná vypadá planeta mimo naši sluneční soustavu.
Takto možná vypadá planeta mimo naši sluneční soustavu. | Foto: ESO

Washington - Hledači nových vesmírných těles našli v uplynulém roce v kosmu 28 nových planet. Nyní tvrdí, že náš sluneční systém není zdaleka jediný a život za jeho hranicemi existuje.

Díky nejnovějším objevům se počet exoplanet - tedy planet obíhajících kolem jiných hvězd než Slunce - zvýšil na 209, vyplynulo ze setkání Americké astronomické společnosti v Honolulu, píše agentura Reuters.

Náš domov není ve vesmíru jediný

"Začínáme vidět, že náš domov není ve vesmíru raritou," uvedl Geoffrey Marcy z Kalifornské univerzity v Berkeley, který stál v čele týmu.

Vědci našli novou Zemi. Počkají na signál - NAJDETE ZDE

"Jsme snadno schopni najít obrovské planety jako Jupiter či Saturn u jiných hvězd. Většina obíhá daleko od svých hvězd podobně jako náš Jupiter a Saturn," dodal.

Nové techniky astronomům umožňují nacházet i planety menších rozměrů, i když tělesa o velikosti Země zatím prý nemohou být spatřena, uvedli vědci, kteří své poznatky zveřejnili na internetové stránce exoplanets.org.

Podle původního návrhu se měla sluneční soustava rozšířit na dvanáct planet. Nakonec jedna ubyla apočet se ustálil na osmi.
Podle původního návrhu se měla sluneční soustava rozšířit na dvanáct planet. Nakonec jedna ubyla apočet se ustálil na osmi. | Foto: IAU

Čtyři systémy, které pozorovali, obsahují vícero planet. Podobně jako je tomu v naší sluneční soustavě.

"Zjišťujeme, že většina hvězd nemá jen jednu planetu. Když najdeme jednu, je tam druhá, třetí či čtvrtá," řekl Marcy.

Nález planety s vodou

"Naše (galaxie) Mléčná dráha má 200 miliard hvězd. Odhadl bych, že asi deset procent z nich možná má planety, které jsou obyvatelné," řekl Marcy.

Dodal také, že existují stovky miliard galaxií, takže planet jako je Země mohou prý být i desítky miliard.

"Největší radost nám udělal před třemi lety nález planety o velikosti Neptunu, která je podle vědců pokryta vodou...," dodává Marcy.

Počátkem tohoto měsíce se švýcarským a belgickým vědcům podařilo zjistit pravděpodobné složení této planety. Kromě vody je údajně z padesáti procent tvořena skalisky a vyloučena není ani přítomnost helia a vodíku.

Život na Marsu byl. Zničily ho sondy - ČTĚTE ZDE

"Naše Mléčná dráha je tvořena 200 miliardami hvězd. Jsem přesvědčen o tom, že v deseti procentech z nich existují obydlené planety," dodal Marcy.

 

 

Právě se děje

Další zprávy