Země evropské osmadvacítky podpořily návrhy na posílení EU v obraně a bezpečnosti

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2016 20:29
Členské země Evropské unie podpořily návrhy na posílení schopností EU v oblastech, jako je bezpečnost a obrana. Informovala o tom šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Právě ona zástupcům členských zemí předložila části budoucí unijní globální strategie, které se této věci týkají. Mogheriniová zdůraznila, že snaha Unie zlepšit své schopnosti v obraně a bezpečnosti nejde na úkor Severoatlantické aliance. Silnější obrana EU naopak podle ní posílí také NATO. Unie sází nejen na vojenskou sílu, ale tradičně také na své "měkké schopnosti" umožňující posilovat bezpečnost ve světě, tedy například na rozvojovou spolupráci či na pomoc s budováním bezpečnostních struktur partnerských zemí.
Evropská unie, ilustrační foto.
Evropská unie, ilustrační foto. | Foto: Thinkstock
 

Právě se děje

před 12 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Osobností roku podle časopisu Time je ekologická aktivistka Greta Thunbergová

Osobností roku, kterou každoročně vybírá americký časopis Time, se v tomto roce stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Teprve šestnáctiletá dívka se snaží přesvědčit světové politiky k výraznějšímu boji proti klimatickým změnám. Stojí za globálním studentským hnutí Fridays for Future, které upozorňuje na měnící se podnebí. Letos vystoupila například na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Kvůli svým aktivitám také letos přerušila školu.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy