Syrští křesťané požádali o víza do Belgie, ale neuspěli. Pro země EU to není povinné, rozhodl soud

Ondřej Houska Ondřej Houska
7. 3. 2017 10:43
Státy Evropské unie nemají povinnost vydat víza těm lidem, kteří v nich chtějí později požádat o azyl, i kdyby jim hrozilo mučení. Rozhodl o tom Soudní dvůr EU, tedy nejvyšší soud v Evropské unii. Posuzoval případ syrské křesťanské rodiny, která požádala o víza do Belgie. Následně v ní chtěla požádat o azyl. V syrském městě Aleppo, odkud pocházela, jí prý hrozilo mučení a nelidské zacházení.
Rodina pochází ze syrského Aleppa - ilustrační foto.
Rodina pochází ze syrského Aleppa - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Syrská křesťanská rodina loni požádala o víza na belgickém velvyslanectví v Libanonu. Tvrdila, že kvůli své víře jí v Sýrii hrozí pronásledování.

Rodina pocházela z města Aleppo, kde kvůli bojům zahynuly desítky tisíc lidí. Po následném přicestování do Belgie v ní chtěla požádat i o azyl. Belgie jí ale odmítla víza udělit. Rodina se proto odvolala k soudu.

U Soudního dvoru Evropské unie, tedy nejvyššího soudu v EU, ale neuspěla.

Podle jeho rozsudku členské státy Evropské unie nemusí uprchlíkům vydat víza, i když mají tito lidé reálnou šanci na získání azylu - například když jim hrozí mučení nebo jiné nelidské zacházení.

Evropské právo ale podle soudu členským zemím nepřikazuje vydávat víza a je to jen na jejich vlastním domácím zákonodárství.

Povinnost víza udělit by prý byla v rozporu se společnými evropskými pravidly ohledně azylu. Podle nich je za vyřízení žádosti o azyl zodpovědný první stát EU, na jehož území žadatelé vstoupí.

Belgii loni v listopadu nařídil vydávat víza lidem ohroženým mučením domácí belgický soud. Tamní ministr pro azyl a migraci Theo Francken se ale rozsudku odmítl podřídit. Prohlásil, že Belgie bude raději platit pokutu 4 tisíce eur denně, kterou jí domácí soud za neplnění rozsudku uložil.

"Migrační krizi jsme zvládli dobře a vše je u nás pod kontrolou. Skutečně teď neotevřeme naše dveře dokořán skrze ambasády a konzuláty," řekl tehdy Francken. Dodal, že připraví změnu belgických zákonů tak, aby nebylo možné požádat o azyl skrze přicestování do země na humanitární vízum.

Rozsudek mohl mít rozsáhlé následky

Evropský soudní dvůr se případem zabýval proto, že ho o to požádal belgický soud. Ten teď musí případ rozhodnout v souladu s jeho verdiktem.

Humanitární organizace tvrdily, že pokud by soudy rozhodly ve prospěch syrské rodiny, mohli by běženci o azyl žádat v bezpečných podmínkách. Nemuseli by tak platit pašerákům lidí a vydávat se na nebezpečnou cestu, například přes Středozemní moře.

Evropské státy by tak na své velvyslanectví a konzuláty po světě nejspíš musely vyslat své odborníky. Ti by posuzovali, jestli konkrétní žadatelé mají na udělení humanitárních víz nárok, nebo ne.

Maďarsko začalo stavět druhou řadu plotu na jižní hranici | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy