"Zemanova slova jsou plná lží a urážek." Turecko se ohradilo proti spojování s IS

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 3. 2019 16:36
Turecké ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení ostře odsoudilo výroky českého prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je faktickým spojencem teroristického uskupení Islámský stát (IS). Podle turecké diplomacie byla Zemanova vyjádření lživá a urážlivá. Informovala o tom ve čtvrtek místní média.
Miloš Zeman při návštěvě Karlovarského kraje.
Miloš Zeman při návštěvě Karlovarského kraje. | Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

"Nepřijímáme a ostře odsuzujeme výroky českého prezidenta Miloše Zemana, které jsou plné lží a urážek vůči naší zemi a našemu prezidentovi," uvedl mluvčí ministerstva Hami Aksoy v prohlášení.

Zeman v úterý při návštěvě Karlovarského kraje na dotaz, proč Turecko útočí na Kurdy, kteří bojují s islamisty, uvedl, že Ankara je faktickým spojencem IS. Podle něj Turecko zprostředkovávalo některé logistické operace pro zásobování Islámského státu, jako je vývoz ropy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle Zemana vsadil na islamizaci země.

Podobně zareagoval na tureckou kritiku i ve čtvrtek. Podle Zemana existují z minulosti důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS.

Prezident nyní řekl, že v roce 2015 se mluvilo o tom, že Turecko odebírá od IS za zvýhodněnou cenu ropné produkty. "Dokonce to došlo tak daleko, že v tom roce 2015 americké letouny bombardovaly kolonu cisteren, která směřovala právě k tureckým hranicím, což je makavý důkaz toho, že tato řekněme ekonomická výměna existovala," prohlásil Zeman.

Aksoy nicméně řekl, že vrcholní politici v Evropě, kde je podle něj na vzestupu xenofobie a islamofobie, by se měli držet faktů a nešířit falešná obvinění.

"Turecko přispívá k bezpečnosti Evropy a pokračuje v neústupném boji proti mnohým teroristickým organizacím," uvádí se v prohlášení tureckého ministerstva. "Jde také příkladem tím, že hostí největší počet uprchlíků na světě. Naše země neutralizovala kolem 4000 členů IS při operacích koalice proti IS i operaci Štít Eufratu (na severu Sýrie)," píše se v textu.

Mluvčí ministerstva Aksoy rovněž řekl, že očerňování Turecka českým prezidentem je neslučitelné s tradičně dobrými vztahy mezi oběma zeměmi.

 

Právě se děje

Další zprávy