Zeman vyznamená obdivovatele Ruska. Exkancléř Schröder tepe do sankcí a Putina má za demokrata

Martin Novák Martin Novák
27. 10. 2017 7:00
Miloš Zeman 28. října na Hradě vyznamená Gerharda Schrödera, bývalého spolkového kancléře, se kterým jako premiér v letech 1998 až 2002 jednal. Oba muže spojuje nejen minulost v sociální demokracii, ale i současná vstřícnost k Rusku. Schröder kritizuje protiruské sankce, prezidenta Vladimira Putina pokládá za "perfektního demokrata" a neskrývá se s obdivem k Rusku. V současnosti jako člen dozorčí rady ropného gigantu Rosněfť inkasuje miliony ročně.
Gerhard Schröder s Jiřím Paroubkem.
Gerhard Schröder s Jiřím Paroubkem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý německý kancléř, sociální demokrat, ale teď především člen dozorčí rady Rosněfti, ruského státního ropného gigantu.

Gerhard Schröder bude mezi oceněnými, kterým český prezident Miloš Zeman v sobotu 28. října předá ve Vladislavském sále Pražského hradu státní vyznamenání.

V Německu přitom Schröderovy aktivity narážejí na pochybnosti. Země je sice energeticky značně závislá na Rusku a potřebuje jeho ropu a plyn, Schröder ale místo v Rosněfti přijal letos, kdy Moskva čelí sankcím Evropské unie kvůli anexi Krymu a válce na Donbasu.

V čele firmy navíc stojí druhý nejmocnější muž Ruska po prezidentovi Vladimiru Putinovi - šestapadesátiletý Igor Sečin, který po boku současného prezidenta stoupá v mocenské hierarchii už od 90. let.

Kritici exkancléři vyčítají, že ve svém angažmá v ruských firmách využívá znalostí, ke kterým se dostal jako spolkový kancléř, a tím ohrožuje Německo.

Schröder to odmítá s tím, že jeho práce je ve společném zájmu obou zemí. Časopis Der Spiegel k tomu poznamenává: "Rosněfť není obyčejný podnik a Sečin není obyčejný manažer." Němce také pobouřil plat, který bude dostávat od ruského gigantu. Schröder si má ročně přijít na 7,7 milionu korun.

Lobbista v zájmu Moskvy

Exkancléř od roku 2005 pracoval pro konsorcium Nord Stream, kde má většinový podíl ruská plynárenská společnost Gazprom. Lobboval za výstavbu plynovodu South Stream na Balkán, který prosazovala Moskva proti projektu Nabucco Evropské unie.

Stejně jako Miloš Zeman je i Schröder odpůrcem protiruských sankcí. V době, kdy byl kancléřem, vypracoval koncept "strategického partnerství mezi Berlínem a Moskvou".

V  roce 2004 nazval Vladimira Putina perfektním demokratem a hájil ho také ve své memoárové knize Enstcheidungen: Mein Leben in der Politik (Rozhodnutí: Můj život v politice).

Kniha vyšla také rusky a v předmluvě se Schröder vyznal ze svého obdivu k ruskému národu. V Rusku zemřel jeho otec. Jako voják wehrmachtu padl v bitvě o Stalingrad.

Zeman se se svým vrstevníkem Schröderem setkával, když působil jako premiér, jejich vlády shodně nastoupily v roce 1998.

Za Paroubkem na Říp

Soudě podle tehdejších prohlášení si oba politici rozuměli. Schröder zdůrazňoval, že spolková vláda, tehdy ještě sídlící v Bonnu, nemá a nepodporuje žádné majetkové nároky vůči České republice.

"Minulost je uzavřena," prohlásil kancléř v Praze v roce 1999. Zeman se tehdy distancoval od Benešových dekretů. "Při zachování kontinuity českého právního řádu účinnost některých zákonných opatření přijatých po roce 1945 již vyhasla," řekl český premiér.

V jedné věci se ale neshodli. Zeman měl a má výhrady k vojenské operaci NATO v Kosovu v roce 1999, Schröderův kabinet ji podpořil a zapojil do ní německé vojáky.

Německý kancléř pokračoval v podpoře českých sociálních demokratů i po Zemanově odchodu. Během předvolební kampaně v roce 2006 přijel osobně za tehdejším lídrem ČSSD Jiřím Paroubkem a společně vystoupali na Říp.

Jako politik Schröder proslul energickým vystupováním a v kampaních na voliče uměl působit. Volby v roce 2002 mu pomohla vyhrát jeho návštěva povodněmi postižených oblastí, kde se objevil v holínkách, dohlížel na evakuaci a na pomoc postiženým.

O tři roky později v průzkumech za křesťanskými demokraty Angely Merkelové zaostával několik měsíců před volbami o 20 procentních bodů, ale skvělým finišem kampaně nakonec prohrál jen těsně.

Renomé si pokazil v první povolební televizní debatě, kdy mluvil o Merkelové s velkým despektem a média mu vytýkala "machistické chování". Krátce poté se z politiky stáhl a začala jeho manažerská kariéra.

Státní vyznamenání už Schröder dostal dřív například v Gruzii, Polsku, Kazachstánu, na Maltě, v Rumunsku, Chorvatsku, Španělsku a Estonsku.

Bývalý premiér, současná ministryně a vysoký úředník spolkové země Bavorsko hodnotili výsledky českých voleb a vítězství Andreje Babiše. | Video: Mediaservice Novotny
 

Právě se děje

Další zprávy