Zeman v Radě Evropy kritizoval protiruské sankce. Kvůli nim prohrávají všichni, zdůraznil

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 10. 2017 12:52
Prezident Miloš Zeman v projevu před Parlamentním shromážděním Rady Evropy zkritizoval protiruské sankce. Podle Zemana jsou neefektivní a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi naopak přinesly popularitu. "Sankce pro Rusko neznamenají téměř nic negativního. Je to strategie, kvůli které prohrávají všichni," upozornil Zeman ve své řeči a doporučil, že by se mělo s Ruskem co nejvíce komunikovat. Parlamentní shromáždění není institucí Evropské unie, byť všechny státy EU jsou členy Rady Evropy. Jde o poradní orgán Rady Evropy, mezinárodní organizaci, která sdružuje 47 evropských zemí, včetně Turecka a Ruska. Tomuto výboru nyní předsedá český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Zeman v Radě Evropy kritizoval protiruské sankce | Video: Parliamentary Assembly

Štrasburk - Funkčnost protiruských sankcí ve svém vystoupení před Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PSRE) jednoznačně odmítl český prezident Miloš Zeman.

Ruskou kulturu podle něj není možné oddělit od kultury evropské, a proto by se PSRE nemělo snažit dělit politickou strukturu Evropy, která podle něj sahá od Atlantiku po Ural. Jako alternativu sankcí Zeman nabídl snahu o dialog mezi občany.

"Sankce pro Rusko neznamenají téměř nic negativního. Je to strategie, kvůli které prohrávají všichni," upozornil Zeman ve své řeči.

Ruskou anexi Krymu označil český prezident za "fait accompli", tedy hotovou záležitost, a citoval bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka, který podle něj prohlásil, že snaha Krym vrátit Ukrajině by vedla k evropské válce. Přímý dialog mezi Ruskem a Ukrajinou by podle Zemanova soukromého názoru ale mohl vést ke kompenzaci ve prospěch Ukrajiny.

Podle Zemana by se Parlamentní shromáždění Rady Evropy mělo snažit přispět k přátelství mezi národy Evropy, která sahá od Atlantiku po Ural.

Projev v angličtině

Zeman, který připomněl, že na stejném místě hovořil v roce 1999 jako český premiér, vystupoval vsedě a hovořil v angličtině.

Po asi desetiminutovém projevu prezident diskutoval s členy PSRE.

Před svým vystoupením na PSRE se Zeman krátce setkal s jeho úřadujícím předsedou Rogerem Galem a také s generálním tajemníkem Rady Evropy Thornbjornem Jaglandem.

Už s ním ještě za přítomnosti novinářů začal probírat situaci, kdy Rusko pozastavilo letošní platbu většiny svého příspěvku ve výši okolo 22 milionů eur (asi 594 milionů Kč) organizaci.

Moskva žádá "adekvátní řešení" při obnovení pravomocí svých zástupců v radě, kteří byli rozhodnutím PSRE v reakci na ruskou anexi Krymu zbaveni hlasovacího práva a podílu na činnosti některých orgánů RE.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy