Zeman v Radě Evropy kritizoval protiruské sankce. Kvůli nim prohrávají všichni, zdůraznil

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 10. 2017 12:52
Prezident Miloš Zeman v projevu před Parlamentním shromážděním Rady Evropy zkritizoval protiruské sankce. Podle Zemana jsou neefektivní a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi naopak přinesly popularitu. "Sankce pro Rusko neznamenají téměř nic negativního. Je to strategie, kvůli které prohrávají všichni," upozornil Zeman ve své řeči a doporučil, že by se mělo s Ruskem co nejvíce komunikovat. Parlamentní shromáždění není institucí Evropské unie, byť všechny státy EU jsou členy Rady Evropy. Jde o poradní orgán Rady Evropy, mezinárodní organizaci, která sdružuje 47 evropských zemí, včetně Turecka a Ruska. Tomuto výboru nyní předsedá český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Zeman v Radě Evropy kritizoval protiruské sankce | Video: Parliamentary Assembly

Štrasburk - Funkčnost protiruských sankcí ve svém vystoupení před Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PSRE) jednoznačně odmítl český prezident Miloš Zeman.

Ruskou kulturu podle něj není možné oddělit od kultury evropské, a proto by se PSRE nemělo snažit dělit politickou strukturu Evropy, která podle něj sahá od Atlantiku po Ural. Jako alternativu sankcí Zeman nabídl snahu o dialog mezi občany.

"Sankce pro Rusko neznamenají téměř nic negativního. Je to strategie, kvůli které prohrávají všichni," upozornil Zeman ve své řeči.

Ruskou anexi Krymu označil český prezident za "fait accompli", tedy hotovou záležitost, a citoval bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka, který podle něj prohlásil, že snaha Krym vrátit Ukrajině by vedla k evropské válce. Přímý dialog mezi Ruskem a Ukrajinou by podle Zemanova soukromého názoru ale mohl vést ke kompenzaci ve prospěch Ukrajiny.

Podle Zemana by se Parlamentní shromáždění Rady Evropy mělo snažit přispět k přátelství mezi národy Evropy, která sahá od Atlantiku po Ural.

Projev v angličtině

Zeman, který připomněl, že na stejném místě hovořil v roce 1999 jako český premiér, vystupoval vsedě a hovořil v angličtině.

Po asi desetiminutovém projevu prezident diskutoval s členy PSRE.

Před svým vystoupením na PSRE se Zeman krátce setkal s jeho úřadujícím předsedou Rogerem Galem a také s generálním tajemníkem Rady Evropy Thornbjornem Jaglandem.

Už s ním ještě za přítomnosti novinářů začal probírat situaci, kdy Rusko pozastavilo letošní platbu většiny svého příspěvku ve výši okolo 22 milionů eur (asi 594 milionů Kč) organizaci.

Moskva žádá "adekvátní řešení" při obnovení pravomocí svých zástupců v radě, kteří byli rozhodnutím PSRE v reakci na ruskou anexi Krymu zbaveni hlasovacího práva a podílu na činnosti některých orgánů RE.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Pellegrini se postavil Ficovi. Vyzval ho, aby odešel z čela Směru

Místopředseda slovenské strany Směr-SD Peter Pellegrini vyzval jejího předsedu Roberta Fica, aby opustil svoji funkci. "Pan předseda má dnes poslední možnost, aby se vyhnul osudu Vladimíra Mečiara a Mikuláše Dzurindy. Pokud chce pan předseda Fico pomoci Směru a sociální demokracii na Slovensku, nastal čas odejít z čela strany," uvedl podle slovenských médií Pellegrini.

Fico zastával deset let i post slovenského premiéra. Funkci složil v roce 2018 při politické krizi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Fica po jeho demisi vystřídal v čele vlády Pellegrini, který už v minulých dnech projevil zájem také o převzetí vedení Směru-SD.

Zdroj: Zahraničí
před 19 minutami

Z první ligy mají sestoupit tři týmy přímo, další by hrál baráž

Z devatenáctičlenné první hokejové ligy mají v nadcházející sezoně sestoupit tři celky přímo a jeden další by měl obhajovat účast v baráži s vítězem druhé ligy. Návrh podoby soutěže dnes schválil aktiv klubů Chance ligy a bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který se koná 4. června. V tiskové zprávě o tom informoval hokejový svaz.

Další zprávy