Zeman si prohlédl český pavilon v Šanghaji. Čínskému prezidentovi zahrál na piano

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2018 12:46
Prezident Miloš Zeman se v pondělí zúčastnil slavnostního zahájení dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE), který se koná tento týden v Šanghaji. Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga pak provedl českou expozicí. První ročník veletrhu konaného v jednom z největších výstavních komplexů na světě má podpořit dovoz zahraničních výrobků a služeb do Číny a zbavit ji pověsti země, která se soustřeďuje především na export.
Miloš Zeman zahrál Si Ťin-pchingovi na piano | Video:

Zeman na svou čtvrtou návštěvu Číny ve funkci přiletěl v neděli, kdy se zúčastnil večeře pořádané čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. V pondělí se svým čínským protějškem krátce navštívili českou expozici, ve které mu představil vůz Škoda Kodiaq, ale také zahrál na piano.

Česká delegace vedená Zemanem se poté s prezidentem Číny sešla na bilaterálním jednání. Zeman od Sia přijal další pozvání do Číny na duben 2019 na summit o novodobé Hedvábné stezce, která má spojit Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury.

Zeman se před zakončením své návštěvy veletrhu zastavil i v českém komerčním stánku, který představuje pivo Lobkowicz či výrobky značky Marlenka. "My všichni státní úředníci, jak tady jsme, včetně prezidenta republiky, jsme živeni soukromou sférou. Já bych vám chtěl poděkovat a vyjádřit naději, že úspěšným podnikům se bude dařit vzdor českým politikům," řekl prezident.

S Čínou vyjádřil solidaritu v souvislosti s obchodní válkou, která podle něj vůči ní směřuje. Mínil tím opatření ze strany Spojených států. "Důvod, který mě k tomu vede, je velice prostý. Jsem proti jakémukoliv protekcionismu," řekl.

Si Ťin Pching pogratuloval Zemanovi k nedávnému stému výročí od vzniku Československa i znovuzvolení do funkce hlavy státu. Vyjádřil přání, aby druhé funkční období se Zemanem na Pražském hradě dál napomohlo zlepšování vztahů obou zemí. Doufá také, že se bude nadále rozvíjet strategické partnerství Česka a Číny.

Obří veletrh

Veletrhu CIIE s podtitulem "Nová éra, společná budoucnost" se podle organizátorů účastní přes 130 zemí a jejich regionů, 80 z nich včetně Česka se prezentuje národními pavilony. Na veletrh se přihlásilo přes 2800 firem, Zemana ve zvláštním letadle doprovodila do Číny šedesátičlenná delegace vedená Hospodářskou komorou ČR.

Veletrh se odehrává v jednom z největších výstavních komplexů na světě National Exhibition and Convention Center na celkové ploše 240 tisíc metrů čtverečních. Výstava je rozdělena na národní zónu zhruba o 30 tisících metrech čtverečních a komerční zónu, která zabírá zbytek dostupných prostor. Česko se prezentuje zhruba na 590 metrech čtverečních.

ČR má s Čínou dlouhodobě velký obchodní deficit. Český export loni dosáhl 56 miliard korun, import z Číny 475 miliard.

Zemana doprovodil i Petříček

Zeman se se Si Ťin-pchingem setkal celkově posedmé. Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák před odjezdem do Číny řekl, že bilaterální jednání se bude týkat strategického partnerství obou zemí či 70. výročí navázání diplomatických styků s Čínou, které se bude připomínat příští rok. Očekával i debatu o mezinárodní a regionální politice a vztahu Číny s Evropskou unií.

Do Číny společně s hlavou státu zamířili ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministryně průmyslu Marta Nováková, ministr dopravy Dan Ťok a ministr zemědělství Miroslav Toman. U vrcholné schůzky delegací by měli být také prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý či šéf Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík a zástupci vybraných firem.

Zeman byl naposledy v Číně loni v květnu. Si Ťin-pching přijel na oficiální návštěvu ČR v březnu 2016 s početnou delegací. V Praze a v Lánech strávil tři dny, během kterých se sešel se Zemanem, tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou a dalšími politiky.

Video: Petříček lidská práva v Číně nezmíní. Nebude příležitost, tvrdí

Jsem plnohodnotný ministr, prezidenta se nebojím, vedu s ním dialog, říká ministr zahraničí z ČSSD Tomáš Petříček. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy