Zeman se v Pekingu setkal s Putinem, sekundovali Nejedlý a Mynář. Domlouvali cestu do Moskvy

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2017 10:02
Prezident Miloš Zeman se sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Českého prezidenta doprovodili například jeho kancléř Vratislav Mynář, hlavní šéfporadce Martin Nejedlý či ministr průmyslu Jiří Havlíček. Ruský prezident Vladimir Putin po setkání řekl, že je chápe jako součást přípravy Zemanovy listopadové návštěvy Ruska. Zemanovi poděkoval za úroveň rusko-českých vztahů v minulých letech.
Miloš Zeman se s ruským prezidentem sešel opakovaně
Miloš Zeman se s ruským prezidentem sešel opakovaně | Foto: Facebook Jiřího Ovčáčka

Peking - Prezident Miloš Zeman se dnes v Pekingu sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Během schůzky, která byla naplánována asi na hodinu, měli mluvit například o terorismu nebo o ekonomické spolupráci.

Prezidenta na jednáni doprovodili jeho kancléř Vratislav Mynář, hlavní šéfporadce Martin Nejedlý a ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Za českou stranu se zúčastnil i ministr průmyslu Jiří Havlíček. V ruské delegaci je ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruský prezident Vladimir Putin po setkání řekl, že je chápe jako součást přípravy Zemanovy návštěvy Ruska. Zemanovi poděkoval za úroveň rusko-českých vztahů v minulých letech.

"Známe váš názor na rusko-české vztahy," řekl Putin českému prezidentovi podle TASS na začátku setkání. "Do značné míry díky vám se naše vztahy v posledních letech, a to bez ohledu na složitosti, přece jen udržují na vysoké úrovni a rozvíjejí se," řekl ruský prezident na adresu Zemana.

Ruští znalci umění budou potěšeni

Prohlásil rovněž, že schůzku považuje za součást "přípravy prezidentovy návštěvy Ruska v listopadu". Návštěva se už podle ruské hlavy státu začala připravovat. "Ministerstva kultury a zahraničních věcí už v Moskvě připravují výstavu (o Pražském hradu), takže věříme, že potěšeni budou také ruští znalci umění a ruská veřejnost," citovala ruská agentura šéfa Kremlu.

K plánované schůzce Zeman nedávno řekl, že by s sebou chtěl vzít výstavu o "pokladech Pražského hradu".

K ekonomickým vztahům Putin konstatoval, že "bez ohledu na pokles předchozích let se začátkem letošního roku obchodní obrat zvýšil o 44 procent". "Je to dobré znamení a dobrý trend, který je třeba zachovat," dodal Putin.

Zeman růst obchodní výměny přičítá přílivu ruských turistů do ČR. "Souvisí to s postupným zvyšováním příjmů občanů, které se bohužel v důsledku krize snížily, ale teď reálné příjmy ruských občanů začaly stoupat a s tím také turistická aktivita," řekl Zeman.

Je mladý, nenese vinu na minulosti, představil ministra

"Plně s vámi souhlasím, že se musíme soustředit na rozvoj konkrétních vztahů (mezi Ruskem a ČR)," sdělil český prezident podle TASS. Představil Putinovi nového ministra obchodu a průmyslu Jiřího Havlíčka slovy, že jakožto mladý člověk "nenese vinu na tom, co se stalo v minulosti". "Po 2,5leté přestávce se bude konat zasedání mezivládní komise a očekáváme, že poskytne nové impulsy naší spolupráce," řekl Zeman.

Český prezident se již několikrát vyslovil proti mezinárodním sankcím, které byly na Rusko uvaleny po anexi ukrajinského Krymu v roce 2014. Svůj názor zdůvodňuje tím, že sankce podle něj nikdy nefungovaly. Jako příklad uvádí dlouholeté americké sankce proti Kubě.

Zeman je znám svým kladným vztahem k Rusku. S ruskými představiteli se setkává často. Jednal s nimi třeba v roce 2015 při oslavách 70. výročí konce druhé světové války. S Putinem se potkal i během své poslední návštěvy Číny v roce 2015. V říjnu 2014 také jednal na mezinárodní akci v Miláně s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem. Mluvil i s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy