Zeman se na návštěvě v Pekingu setkal s čínským prezidentem. Na jednání byl i Kellner

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2017 0:41
Prezident Miloš Zeman při setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem řekl, že do Číny přijel proto, aby podpořil projekt novodobé Hedvábné stezky, která má posílit obchodní vztahy Číny s Evropou. Uvedl také, že by byl rád, aby tato stezka vedla až do České republiky. Po jednání národních delegací se oba prezidenti zúčastnili podpisu tří dohod o spolupráci v ekonomické či zdravotní oblasti.
Zeman se setkal s čínským prezidentem | Video: Reuters

Peking -  Prezident Miloš Zeman se v pátek v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Zeman při setkání řekl, že do Číny přijel proto, aby podpořil projekt novodobé Hedvábné stezky, která má posílit obchodní vztahy Číny s Evropou. Uvedl také, že by byl rád, aby jedna z větví této stezky vedla přes Českou republiku.

"Smyslem našeho i dalších setkání je pomoci tento projekt realizovat. Z tohoto důvodu jsme s sebou přivezli 38 naprosto konkrétních projektů, protože nemám rád politické fráze," prohlásil Zeman.

"Z těchto 38 projektů bude 22 podepsáno dnes nebo zítra a zbývajících 16 na česko-čínském investičním fóru v červenci tohoto roku," dodal.

"Pan prezident zdůraznil, že ČR má zájem být součástí Nové hedvábné stezky. Zmínil i projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe," uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček s poukazem na ambiciózní plán možného propojení zmíněné trojice řek, jehož je Zeman velkým zastáncem.

"Pan prezident na jednání otevřel i téma protiteroristické rezoluce Rady bezpečnosti OSN. O rezoluci bude jednat také s ruským prezidentem (Vladimirem Putinem)," sdělil po jednání obou státníků na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Čínský prezident podle Ovčáčka ocenil, že Zeman je jediným zástupcem Evropské unie na summitu k Nové hedvábné stezce na tak vysoké úrovni. Zeman bude na setkání jediným prezidentem země EU, několik států vyslalo předsedy svých vlád.

Podnikatel Petr Kellner (vpravo) se účastnil 12. května v Pekingu jednání národních delegací za přítomnosti prezidenta ČR Miloše Zemana.
Podnikatel Petr Kellner (vpravo) se účastnil 12. května v Pekingu jednání národních delegací za přítomnosti prezidenta ČR Miloše Zemana. | Foto: ČTK

Větší spolupráce ve zdravotnictví i v turistice

Si podle čínské televize CGTN prohlásil, že jeho země je připravena prohloubit strategické vztahy s Českem. Vyzval k posílení spolupráce především v oblastech jaderné energetiky, finančnictví, vysokorychlostní železnice, moderních technologií, zdravotnictví, vzdělávání, turistiky a kulturní výměny.

Podle čínského prezidenta je třeba klást důraz i na intenzivnější výměnné programy pro mládež nebo na užší spolupráci v zimních sportech.

Čínsko-českou spolupráci na projektu Hedvábné stezky Si podle CGTN označil za pozitivní příklad pro ostatní evropské státy, neboť je to první takový bilaterální plán, který Peking podepsal s evropskou zemí. Proto také očekává, že Praha bude pokračovat v aktivní účasti na rozvoji tohoto projektu.

Zeman, který tímto zahájil šestidenní návštěvu Číny, při setkání věnoval Si Ťin-pchingovi český překlad knihy čínského prezidenta, k níž český prezident napsal předmluvu.

Po jednání národních delegací se oba prezidenti zúčastnili podpisu tří dohod o spolupráci v ekonomické či zdravotní oblasti.

V seznamu členů národní delegace, která Zemana do Číny doprovází, jsou uvedeni například ministři průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba ANO).

Ministerstva vnitra, zahraničí nebo zdravotnictví zastupují podle seznamu náměstci. V delegaci je i guvernér České národní banky Jiří Rusnok nebo Zemanův šéfporadce Martin Nejedlý a nejbohatší Čech Petr Kellner.

Podnikatel, který téměř nekomunikuje s novináři a nenechává se fotografovat, si během přítomnosti novinářů na zahájení jednání v Pekingu snažil zakrývat obličej.

Posílení ekonomických vztahů navzdory obhájcům lidských práv

Čína bývá kritizována za nedodržování lidských práv. Posilování kontaktů mezi komunistickým režimem a Českou republikou se nelíbí některým neziskovým organizacím i politikům.

Protesty se například v Česku konaly při loňské návštěvě čínského prezidenta v Praze. Došlo i k menším střetům příznivců a odpůrců návštěvy. Kontroverzi vyvolalo i loňské vstřícné prohlášení ústavních činitelů, které následovalo po čínské kritice návštěvy tibetského duchovního dalajlamy v České republice a poté, co se s ním sešli někteří čeští politici.

Zeman je výrazným příznivcem rozšíření obchodu s Čínou. Poukazuje na to, že s Čínou uzavírá obchod řada zemí Evropské unie.

Při návštěvě Si Ťin-pchinga v ČR byly oznámeny čínské investice do roku 2020 ve výši 294 miliard korun. Podle některých analytiků má ale řada projektů zpoždění. Upozorňují také, že pro českou ekonomiku jsou důležitější vztahy s jinými zeměmi, především z Evropy.

Setkání s jednou z největších bank světa

Setkáním s předsedou čínské banky ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) I Chuej-manem zahájí český prezident Miloše Zeman svůj druhý den návštěvy Číny. Zúčastní se debaty o finanční a obchodní spolupráci s touto bankou. V plánu má také setkání se zástupci úřadu civilního letectví nebo společnosti Huawei. Večer čínského času (v poledne SELČ) pak Zeman navštíví české velvyslanectví.

Jedna z největších světových bank ICBC loni v létě oznámila záměr zřídit v České republice pobočku. Patřičnou licenci získala od České národní banky (ČNB) nedávno. Guvernér ČNB Jiří Rusnok by ji podle informací ČTK v pátek během setkání měl oficiálně zástupcům banky předat.

Na českém velvyslanectví se bude na počest návštěvy prezidenta republiky konat recepce. Podle Lidových novin přitom nemusí panovat poklidná atmosféra, neboť český velvyslanec v Číně Bedřich Kopecký nepatří k Zemanovým oblíbencům. Důvodem je podle deníku dopis diplomatů z několika západních zemí, kteří Čínu vyzvali k dodržování lidských práv. Dopis, který vyvolal podráždění Pekingu, Kopecký podepsal se souhlasem Černínského paláce, ovšem bez Zemanova vědomí.

Vládě spadl řetěz, kdokoliv zkouší ho nahodit, Zeman to dělá tak, aby pomohl Babišovi, k Sobotkovi chová obrovskou zášť už od prezidentské volby 2003 | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy