Zeman pochválil tádžického prezidenta za boj s terorismem

ČTK ČTK
26. 11. 2014 17:19
Český prezident dlouhodobě považuje islámský terorismus za největší hrozbu pro svět.
Miloš Zeman v Tádžikistánu. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Dušanbe - O islámském terorismu hovořil český prezident Miloš Zeman v Dušanbe s prezidentem Tádžikistánu Imomalim Rachmonem. Zeman dlouhodobě považuje islámský terorismus za největší hrozbu pro svět.

Český prezident pochválil tádžickou hlavu státu za to, jak se podle něj dokázala vypořádat s potížemi, které islámští radikálové působili ve válce v Tádžikistánu v 90. letech minulého století.

O svém hostiteli Zeman řekl, že je "jediný prezident na světě, který dokázal porazit islámský terorismus". Zmínil se v této souvislosti i o hrozbě radikálů z hnutí Islámský stát, které chce vytvořit chalífát zahrnující mimo jiné i Tádžikistán.

Občanský konflikt v Tádžikistánu

Tádžický konflikt z 90. let bývá obvykle označován jako občanský. Proti vládnímu vojsku se tehdy postavila opozice, která se spojila s islámskými radikály i některými menšinami.

Zeman při setkání s Rachmonem, jehož úvodní část mohli novináři sledovat, rusky poznamenal, že boje občanskou válkou nebyly, ale že šlo o boj proti terorismu. Na pozdější tiskové konferenci, vedené v ruštině a v češtině, již Zeman konflikt občanskou válkou nazval. Podle Zemanova mluvčího prezident konflikt považuje za občanskou válku, která byla i bojem proti terorismu.

Podle některých zdrojů si střety v Tádžikistánu v 90. letech vyžádaly až 100 000 obětí, Zeman mluvil o 150 000 obětech.

Miloš Zeman v Tádžikistánu.
Miloš Zeman v Tádžikistánu. | Foto: Aktuálně.cz

V čele státu od roku 1992

Rachmon je v čele středoasijského Tádžikistánu od roku 1992, kdy jako premiér převzal prezidentské pravomoci po Akbaršo Iskandarovi, jenž kvůli nepokojům rezignoval. Rachmon byl prezidentem zvolen v roce 1994 a pak znovu v letech 1999, 2006 a 2013.

Západní státy volby opakovaně označovaly za netransparentní a zmanipulované; loni pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě prohlásila, že hlasování neodpovídalo demokratickým pravidlům. Hornatá země je považována za nejchudší z postsovětských republik a mimo jiné za tranzitní zemi pašeráků drog ze sousedního Afghánistánu.

Po středečním asi půlhodinovém setkání českého a tádžického prezidenta následovalo hodinové jednání národních delegací vedených Zemanem a Rachmonem.

Rachmon na tiskové konferenci označil Česko za důležitého politického a ekonomického partnera své země v Evropě a vyslovil se pro další rozvoj vzájemných vztahů, které označil za historicky skvělé. Řekl, že se Zemanem hovořil o terorismu, extremismu a mezinárodní kriminalitě a o společném odhodlání jim čelit.

Nejde o první návštěvu

Zeman připomněl, že v Tádžikistánu byl před třiceti lety, kdy do této země přijel zavádět výpočetní techniku do zemědělství. "Tádžikistán je zemí s tragickou minulostí a velmi dobrou budoucností," poznamenal Zeman.

Jeho potenciál vidí především ve vodní energetice a vodních zdrojí. Při stavbě malých a středních hydroelektráren, při jejich opravách nebo při dodávání technologií by se podle něj mohly uplatnit i české firmy. V zemi se údajně také nacházejí zásoby plynu a ropu, a tak by se Tádžikistán mohl stát jedním z nejvyspělejších států na někdejší hedvábné stezce.

Zeman pozval svého hostitele k návštěvě Prahy. Oba prezidenti také zahájili česko-tádžický podnikatelský seminář, kterého se mimo jiné zúčastnili zástupci sedmi desítek českých firem.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy