Zeman jednal ve Francii o puškách i islámském nebezpečí

ČTK ČTK
10. 9. 2014 21:50
S premiérem Vallsem mluvil Miloš Zeman především o ekonomických tématech, například o účasti českých firem na významných francouzských zakázkách či uspořádání česko-francouzského investičního fóra.
Vztahy mezi Francií a Českem ustrnuly, soudí Miloš Zeman. Je přesvědčen, že svou návštěvou přispěl k jejich zlepšení.
Vztahy mezi Francií a Českem ustrnuly, soudí Miloš Zeman. Je přesvědčen, že svou návštěvou přispěl k jejich zlepšení. | Foto: Vojtěch Marek

Paříž - Prezident Miloš Zeman ve středu v Paříži jednal s předsedou francouzské vlády Manuelem Vallsem především o ekonomických tématech.

Mluvili například o účasti českých firem na významných francouzských zakázkách. Po jednání to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman se s Vallsem setkal na závěr své třídenní oficiální návštěvy Francie. Kromě zakázek, mezi kterými by mohla být například snaha České zbrojovky o dodávky desítek tisíc pušek pro francouzskou armádu, se bavili i o možnostech společného česko-francouzského působení na třetích trzích nebo o vzájemných zkušenostech z oblasti investic.

Zabývali se i myšlenkou na uspořádání česko-francouzského investičního fóra. Na jeho uspořádání se v úterý Zeman shodl s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Podle Ovčáčka by mohlo mít podobu nedávno uskutečněného česko-čínského investičního fóra.

"Z politických otázek se zaměřili na nutnost společně čelit nebezpečí, které představuje takzvaný Islámský stát, a na spolupráci ČR a Francie v bezpečnostní oblasti," dodal Ovčáček.

Zeman ve středu také novinářům řekl, že vztahy mezi Francií a Českem po 11 letech, kdy do země nepřijel český prezident na oficiální návštěvu, ustrnuly. Prezident se domnívá, že svou návštěvou přispěl k jejich zlepšení.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy