Zeman jednal ve Francii o puškách i islámském nebezpečí

ČTK ČTK
10. 9. 2014 21:50
S premiérem Vallsem mluvil Miloš Zeman především o ekonomických tématech, například o účasti českých firem na významných francouzských zakázkách či uspořádání česko-francouzského investičního fóra.
Vztahy mezi Francií a Českem ustrnuly, soudí Miloš Zeman. Je přesvědčen, že svou návštěvou přispěl k jejich zlepšení.
Vztahy mezi Francií a Českem ustrnuly, soudí Miloš Zeman. Je přesvědčen, že svou návštěvou přispěl k jejich zlepšení. | Foto: Vojtěch Marek

Paříž - Prezident Miloš Zeman ve středu v Paříži jednal s předsedou francouzské vlády Manuelem Vallsem především o ekonomických tématech.

Mluvili například o účasti českých firem na významných francouzských zakázkách. Po jednání to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman se s Vallsem setkal na závěr své třídenní oficiální návštěvy Francie. Kromě zakázek, mezi kterými by mohla být například snaha České zbrojovky o dodávky desítek tisíc pušek pro francouzskou armádu, se bavili i o možnostech společného česko-francouzského působení na třetích trzích nebo o vzájemných zkušenostech z oblasti investic.

Zabývali se i myšlenkou na uspořádání česko-francouzského investičního fóra. Na jeho uspořádání se v úterý Zeman shodl s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Podle Ovčáčka by mohlo mít podobu nedávno uskutečněného česko-čínského investičního fóra.

"Z politických otázek se zaměřili na nutnost společně čelit nebezpečí, které představuje takzvaný Islámský stát, a na spolupráci ČR a Francie v bezpečnostní oblasti," dodal Ovčáček.

Zeman ve středu také novinářům řekl, že vztahy mezi Francií a Českem po 11 letech, kdy do země nepřijel český prezident na oficiální návštěvu, ustrnuly. Prezident se domnívá, že svou návštěvou přispěl k jejich zlepšení.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy