"Šílené prohlášení". Zeman je psychicky nemocný, zuří po jeho slovech o Krymu ukrajinský premiér

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2017 14:50
Ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana rozzuřil návrh českého prezidenta Miloše Zemana na výměnu ukrajinského Krymu za ruskou finanční nebo surovinovou kompenzaci. Hrojsman nepřímo řekl, že český prezident Miloše Zeman je psychicky nemocný člověk. Prohlášení Zemana označil jako "šílené." Podle něj by zdravý člověk něco podobného jako český prezident neřekl.
Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman.
Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman nepřímo označil českého prezidenta Miloše Zemana za psychicky nemocného člověka. V komentáři k Zemanově návrhu na výměnu ukrajinského Krymu za ruskou finanční nebo surovinovou kompenzaci podle ukrajinských médií prohlásil, že zdravý člověk by nic takového navrhovat nemohl.

Zeman označil v úterý v Parlamentním shromáždění Rady Evropy ruskou anexi Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost. Zároveň Ukrajině poradil, aby se výměnou dohodla s Moskvou na finanční kompenzaci nebo na dodávkách ropy či plynu.

Kyjev proti projevu českého prezidenta oficiálně protestoval. Zemanovy výroky odsoudil premiér Bohuslav Sobotka, kritizoval je ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a dnes je v rezoluci odmítl český Senát.

Pochopení z Ruska

V Rusku našel Zeman naopak pochopení, i když Kreml ani ruská diplomacie jeho návrh oficiálně nijak nekomentovaly.

Hrojsman se k výrokům českého prezidenta vyslovil při pracovní cestě do Čerkaské oblasti a Zemana de facto označil za psychicky nemocného.

"Někteří státníci se vůči Ukrajině chovají nepříliš uctivě. To si ale nikdo nemůže dovolit," citovala Hrojsmana kyjevská televize 112 Ukrajina. "Chtěl bych tu poukázat na nedávné prohlášení českého prezidenta. Víte, zdravý člověk nikdy nic takového neřekne. Hluboce psychicky nemocný možná. Češi jsou úžasní, moudří lidé, naši přátelé a partneři. I v tak úžasném národě se ale vyskytnou ti, kdo si občas dovolí taková šílená prohlášení," řekl Hrojsman.

Na Hrojsmanovo prohlášení reagoval na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Slova premiéra Ukrajiny označil za "sprostý útok."

Zemanův projev už ve středu odsoudil ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Rozhodně odmítám tvrzení těch, kdo hovoří o Krymu jako hotové věci. Tato tribuna nebyla vytvořena k výzvám o appeasementu ani k výzvám obchodovat s územím za peníze, ropu nebo plyn. To se nikdy nestane," řekl Porošenko z téže štrasburské tribuny, z níž den před ním hovořil Zeman.

Zeman v Radě Evropy kritizoval protiruské sankce | Video: Parliamentary Assembly
 

Právě se děje

Další zprávy