Zeman dorazil do Vídně, uvítal ho prezident Fischer

ČTK ČTK
23. 4. 2013 12:44
Český prezident Miloš Zeman zahájil dvoudenní návštěvu Rakouska
Český prezident Miloš Zeman v úterý zahájil dvoudenní návštěvu Rakouska. Ilustrační foto.
Český prezident Miloš Zeman v úterý zahájil dvoudenní návštěvu Rakouska. Ilustrační foto. | Foto: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Vídeň - Český prezident Miloš Zeman v úterý zahájil dvoudenní návštěvu Rakouska, během níž se setká s rakouskými politiky i s představiteli hospodářské sféry.

Zemana a jeho manželku Ivanu přivítal na nádvoří paláce Hofburg v centru Vídně rakouský prezident Heinz Fischer s chotí. Součástí ceremoniálu byla přehlídka vojenské jednotky, po které následovalo jednání českého a rakouského prezidenta.

Schůzka hlav obou států je hlavním bodem úterního programu. Odpoledne se Zeman ještě sejde se starostou Vídně Michaelem Häuplem.

Během první návštěvy Rakouska v roli hlavy státu má Zeman na středu naplánovanou schůzku s předsedkyní dolní komory rakouského parlamentu Barbarou Prammerovou. Navštíví také hospodářskou komoru Rakouska.

Česko-rakouské vztahy mezi oběma zeměmi zejména v minulosti komplikoval rozdílný názor na jadernou energii nebo na vysídlení německy mluvícího obyvatelstva po druhé světové válce z tehdejšího Československa.

Čeští a rakouští prezidenti se setkávají často. Fischer byl na oficiální návštěvě Prahy v roce 2009, Zemanův předchůdce Václav Klaus byl v Rakousku pracovně naposledy loni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy