Želva královská bojuje o přežití. Ve volné přírodě už nežije ani deset kusů

Tereza Brokešová
25. 4. 2016 20:17
Želva královská se řadí mezi mimořádně ohrožené druhy a v kambodžské provincii Koh Khang bojuje o své přežití. Přichází o svá přirozená teritoria. Skupina ochránců tak varuje veřejnost a snaží se zabránit možnému vyhynutí. Už v minulosti vláda podpořila projekty na ochranu hnízd. Podařilo se jí zachránit necelých 600 vajíček.
Želvu královskou (Southern river terrapin) zachraňují kambodžští obyvatelé.
Želvu královskou (Southern river terrapin) zachraňují kambodžští obyvatelé. | Foto: newswise.com

Phnompenh - Batagur affinis neboli želva královská bojuje v Kambodži doslova o přežití. Ve volné přírodě jich zůstává méně než deset, upozorňuje agentura Associated Press.

Na vině jsou nově vznikající stavební projekty, které provází masivní odlesňování a bagrování písku. Dochází tak k úbytku přirozeného prostředí a želvy ztrácejí svá útočiště. Jedná se především o oblasti v provincii Koh Khang, kde se želvy vyskytují podél říčního systému. 

Želvy královské, známé také pod názvem Southern River terrapin, se řadí mezi 25 světově ohrožených druhů suchozemských a sladkovodních želv. Pojmenovány jsou díky své minulosti, kdy pouze královská rodina mohla konzumovat želví vajíčka. Tento druh byl v roce 2005 označen za ''kambodžského národního plaza''.

Projektový tým letos pozoroval pokles želvího hnízdění. ''Věříme, že je to zapříčiněno bagrováním písku, dopravou dřeva podél hnízdišť a nezákonným odstraňováním lesů, které ruší samičky v období rozmnožování," vysvětlil agentuře AP koordinátor projektu In Hul.

''Lokalizováno bylo pouze jedno hnízdo, ve srovnání se čtyřmi minulého roku.''

Tento fakt zvyšuje pravděpodobnost rizika vyhynutí. Odborníci se stejné situace obávali již v minulosti, kdy předpokládali totální úpadek do roku 2000. Avšak mezinárodnímu týmu zoologů se podařilo populaci znovuobjevit.

Vláda a Wildlife Conservation Society (WCS) v roce 2001 započaly projekt na hledání a ochranu hnízd. Zachránily jich 39 s celkovým počtem 564 vajíček, ze kterých se vylíhlo 382 mláďat.

Ačkoli jsou želvy vypuštěny do divoké přírody později, úbytek přirozeného prostředí redukuje jejich šance na přežití. Ochrana v říčním systému Sre Ambel ale proběhla úspěšně.

Batagur affinis se vyskytuje také v Indonésii a Malajsii. Tam jim hrozí obdobný konec - to, že skončí na talíři jako pochoutka pro turisty či potřebná součást tradiční medicíny.

 

Právě se děje

Další zprávy