Železná kopule se Izraelcům vyplatila. Zemřel jediný z nich

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 16. 7. 2014 14:14
Systém antiraket, odpalovaných proti střelám z Pásma Gazy, je drahý. Ale pomáhá.
Jde o mobilní baterie raket, které je možné snadno přesouvat.
Jde o mobilní baterie raket, které je možné snadno přesouvat. | Foto: Reuters

Tel Aviv / Praha – Sirény v izraelských městech varují před raketami z Gazy, ale drtivá většina z nich na domy nebo ulice nedopadne.

Izraelcům se vyplatily peníze investované do systému Železná kopule: devadesát procent střel odpálených z pásma se rozprskne ve vzduchu.

Konflikt mezi Hamásem a Izraelem trvá už déle než týden. V Gaze je téměř 200 mrtvých, v Izraeli je zatím jediná oběť. A jeden těžce zraněný - šestnáctiletý mladík z města Aškelon.

Výrazný je rozdíl oproti válce, kterou Izrael vedl na svých severních hranicích s libanonským hnutím Hizballáh v roce 2006. Kaťuše odpalované z Libanonu tehdy částečně vylidnily sever židovského státu. Ve městě Kirjat Šmona dostalo zásah mnoho domů, život byl narušen i v Haifě.

To se neopakuje. Přestože Hamás má rozsáhlý arzenál střel, nedaří se mu Izraelcům způsobit velké škody. Investice do "zbrojení" se tak jeví pro vládce Gazy značně neefektivní.

A jelikož Železná kopule minimalizuje dopad takové střelby, nejsou izraelská vláda a armáda tlačeny  tak jako několikrát v nedávné minulosti – k pozemní invazi do Pásma Gazy s cílem zničit místa, odkud jsou rakety odpalovány.

Invaze by znamenala další oběti na obou stranách. "Železná kopule je požehnání," uzavírá svůj komentář deník Jerusalem Post.

Systém Železná kopule se zaměřuje jen na ty rakety, které vyhodnotí podle dráhy letu jako nebezpečné pro obytné oblasti. Kde předpokládá dopad do moře, pouště nebo pustiny, nereaguje.

Každá střela v baterii je tři metry dlouhá a devadesát kilogramů těžká. Nese hlavici o hmotnosti jedenácti kilogramů.

Železná kopule v akci.
Železná kopule v akci. | Foto: Reuters

Dráhu rakety vyhodnocuje radar a údaje předá do řídicího centra Železné kopule. Pokud shledá nebezpečí, vydá pokyn k odpálení střely, která má raketu z Gazy či odjinud zastavit.

Výhodou je snadná manipulace s baterií. Pomocí malého jeřábu a nákladního vozu ji lze rozmístit kdekoli v zemi během několika hodin.

A nevýhoda? Snad jen ta, že někteří obyvatelé jihoizraelských měst příliš podléhají pocitu bezpečí. Kopule přece jen nezlikviduje vše, co z Gazy letí. Občas nějaká střela proletí, a proto je podle izraelské vlády stále lepší se po varování sirénami skrýt do sklepa nebo na jiné příhodné místo.

Palestinci hledají v troskách zničených domů těla obětí po izraelském raketovém náletu v Rafáhu.
Palestinci hledají v troskách zničených domů těla obětí po izraelském raketovém náletu v Rafáhu. | Foto: Reuters

Železná kopule každopádně zůstane v permanenci. Zatímco Izrael Egyptem navržené příměří přijal, exilový představitel hnutí Músa Abú Marzúk oznámil v úterý dopoledne na Facebooku, že vedení o návrhu diskutuje, ale nepřijalo žádné rozhodnutí.

Mezitím z Gazy vylétly desítky střel, takže Izrael i přes souhlas s příměřím obnovil bombardování. Nad ránem se zaměřil na domy představitelů Hamásu, Palestinci hlásí jedenáct mrtvých.

 

Právě se děje

Další zprávy