Chci jednat s Putinem o Donbasu, oznámil kandidát na prezidenta Ukrajiny Zelenskyj

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2019 15:55
Vítěz prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj v případě svého vítězství ve druhém kole zahájí jednání s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem o urovnání krize na Donbasu. Řekl to v neděli večer ve vysílání televizní stanice Ukrajina. Územní ústupky Moskvě ale vyloučil.
Ukrajinský komik a kandidát na prezidenta Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský komik a kandidát na prezidenta Volodymyr Zelenskyj | Foto: Reuters

Volodymyr Zelenskyj před týdnem získal v prvním kole 30 procent hlasů, téměř dvojnásobek ve srovnání s dosavadním prezidentem Petrem Porošenkem. Ve druhém kole se utkají 21. dubna.

"S Ruskem je jednoznačně třeba hovořit," řekl Zelenskyj, herec, scénárista a moderátor, který získal popularitu díky roli prezidenta v komediálním seriálu Sluha národa. "Jednání se musí uskutečnit, a to za přítomnosti zástupců Západu," konstatoval. Na dotaz, zda je připraven k osobní schůzce s Putinem, bez váhání přitakal.

Obětovat území ani obyvatelstvo Ukrajina ale nikdy nebude, upozornil Zelenskyj. "Územní celistvost Ukrajiny musí být trvalá. Hlavním úkolem teď je udělat první krok, zastavit palbu. Je třeba pokračovat v minském mírovém procesu, který je třeba reformovat," uvedl Zelenskyj. Ukrajina podle něj musí také začít informační válku, kterou musí vyhrát.

Dva týdny před rozhodujícím hlasováním o hlavě státu se oba soupeři přou o místo a formu předvolební debaty, kterou prezidentským kandidátům na Ukrajině ukládá zákon. Zelenskyj vyzval Porošenka k debatě na kyjevském stadionu Olimpijskyj, což Porošenko s výhradami přijal. Prezident svého soka pozval k debatě na příští neděli večer. "Zvu diváky, všechny (televizní) kanály, debata se uskuteční v místě, které vybral pan Zelenskyj… Putin chce slabého prezidenta, jsem přesvědčen, že Ukrajina to nedopustí," prohlásil Porošenko.

Zelenskyj podle agentury Interfax-Ukrajina v pondělí znovu prohlásil, že jeho debata s Porošenkem se odehraje na stadionu Olimpijskyj 19. dubna. "Myslím, že za pět let má ukrajinský národ spoustu otázek k Porošenkovi, které mu nemůžete položit, ale já tak mohu učinit vašim jménem. Proto pište, jakou otázku byste chtěli dát Porošenkovi," vyzval Zelenskyj na facebooku.

Ukrajinská ústřední volební komise minulý týden kandidáty upozornila, že oficiální debata se podle zákona může uskutečnit jen ve vysílání kyjevské veřejnoprávní televize a v jejím studiu. Porošenko platnost tohoto nařízení připustil, nicméně dal na vědomí, že je ochoten debatovat se svým soupeřem podle jeho podmínek.

 

Právě se děje

Další zprávy