Zelenskyj nabídl Putinovi schůzku, přizval i Trumpa. Chce projednat Krym

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2019 14:46
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi sejít se v běloruském Minsku, a to i za účasti nejvyšších představitelů USA, Británie, Německa a Francie. Učinil tak v předem natočeném vystoupení, zveřejněném na prezidentově stránce na Facebooku. Putinův mluvčí uvedl, že Moskva návrh zváží, ale odpověď ještě nemá.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. | Foto: Reuters

"Chci se obrátit na prezidenta Ruské federace Vladimira Putina. Měli bychom si promluvit? Měli. Projednejme, komu patří Krym a kdo není ve (východoukrajinském) Donbasu," řekl Zelenskyj, s narážkami na ruskou anexi ukrajinského poloostrova a ruské popírání přítomnosti ruských vojáků v řadách separatistů v Donbasu, bojujících od jara 2014 proti prozápadní vládě v Kyjevě.

"Navrhuji, aby nám společnost dělali prezident USA Donald Trump, britská premiérka Theresa Mayová, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron," uvedl. "Soudím, že (běloruský prezident) Alexandr Lukašenko nás s radostí přivítá v Minsku," dodal.

"Ještě nejsem připraven odpovědět, je to naprosto nový formát rozhovorů," vyjádřil se před novináři mluvčí Kremlu. Podle Dmitrije Peskova se nejdříve musí vyjasnit, zda navrhovaná schůzka má vyhlídku se uskutečnit a jaký nový formát se vlastně navrhuje. "Je to nová iniciativa. Nepochybně ji zvážíme, ale ještě nemohu poskytnout nějakou reakci," řekl mluvčí podle agentury TASS.

Dodal, že USA nejsou účastníky "normandského procesu", tedy jednání mezi zástupci Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa, kteří poprvé o konfliktu jednali při oslavách výročí vylodění Spojenců v Normandii v červnu 2014. Američtí představitelé ani nejsou podepsáni pod mírovými dohodami, řekl kremelský mluvčí. O Británii se Peskov nezmínil.

Právě v Minsku byly před čtyřmi lety uzavřeny - za Putinovy účasti a za zprostředkování německé kancléřky a francouzského prezidenta - mírové dohody, které měly ukončit konflikt na východě Ukrajiny. Ujednání se ale dosud nepodařilo naplnit, i když velké boje utichly. Konflikt si vyžádal na 13 tisíc mrtvých.

Zelenskyj ve svém pondělním vystoupení také kritizoval návrh uspořádat telemost mezi znepřátelenými Rusy a Ukrajinci, po vzoru někdejších televizních diskusí řadových Američanů a Sovětů v éře Michaila Gorbačova. Debatu měly v pátek vysílat jedna z ruských státních televizí a ukrajinská stanice NewsOne, blízká prokremelskému oligarchovi a politikovi Viktoru Medvedčukovi. Stanice, která se ocitla pod palbou všeobecné kritiky, ale v pondělí telemost zrušila "kvůli výhrůžkám".

Prezident nápad s telemostem označil za "laciný, ale nebezpečný" předvolební trik, protože by mohl rozdělit Ukrajince na dva tábory před parlamentními volbami, vyhlášenými na 21. července.

Generální prokurátor Jurij Lucenko oznámil, že nechal všechny zainteresované - od majitele NewsOne po moderátora, který telemost avizoval - předvolat k výslechu kvůli podezření z vlastizrady.

Podívejte se na video z inaugurace Zelenského:

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho inaugurace | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy