Zelené Irsko láká lékaře i programátory

Lenka Málková
20. 9. 2006 0:00
Dublin - Irsko je pracujícími cizinci přeplněné. Na Čechy tu narazíte na každé rohu a v mnoha profesích se v angličtině nezdokonalíte. Uvnitř: GRAFIKA

Největší šanci najít na ostrově práci mají lékaři a programátoři. Někteří však podotýkají, že i v Irsku by se spíše hodil minulý čas. Pracovníků z východní Evropy den ode dne přibývá a kdo zaváhal a s cestou otálel se vrací zpět domů s nepořízenou.

"Do Dublinu jsem přijel v lednu s tím, že pokud se mi nepodaří najít rychle práci, vrátím se zpět. V práci na mě byli ochotni počkat, což bylo jediné mé štěstí. Po desítkách neúspěšných pohovorů v agenturách jsem se nakonec rozhodl pro návrat," popisuje svůj neúspěch programátor Tomáš Beneš.

Poptávka pro počítačových expertech v Irsku rok od roku klesá.
Poptávka pro počítačových expertech v Irsku rok od roku klesá. | Foto: www.sxc.hu

To, že hledání práce není žádná legrace potvrzuje také Jana Weissová, momentálně pracující jako hygienička ve firmě Fresh Wals.

"Ještě než najdete nějakou práci, utratíte spoustu peněz za nájem, jídlo, telefon, internet nebo jízdné. Řada lidí s tím nepočítá a po prvotním neúspěchu se vrací zpět do Čech," říká Jana.

"Ani agentury nereagují hned a najít práci bez znalosti angličtiny je hodně těžké. Vstupnímu pohovoru se nikde nevyhnete," dodává.

Nejvíce překážek čeká na lékaře

Pokud si v Irsku hledáte práci jako lékař nebo jiný zdravotní personál, čeká vás problémů ještě mnohem víc.

Foto: Archiv Jany Weissové

"Každý, kdo chce vykonávat lékařskou praxi v Irsku se musí registrovat u Lékařské rady a zaplatit přibližně kolem 300 euro. To, že musíte doložit vzdělání a praxi je samozřejmostí," říká Jan Klíma, který do Irska zamířil před více než rokem a nyní pracuje v jedné z dublinských nemocnic.

A k dalším pořadavkům samozřejmě patří jazykové znalosti. Některé nemocnici tak mohou požadovat potvrzení o jazykové způsobilosti, nebo si Vás alespoň vyzkouší. "Lékař, který nerozumí, je v nemocnici úplně na nic," dodává Jan.

Lehký život počítačových expertů

To programátoři mají v Irsku lehčí život. Více než angličtiny se u nich cení znalosti jiných jazyků (počítačových) a práce na ně obrazně čeká, nebo v minulosti určitě čekala, na každém kroku.

"Po pár pohovorech v personálních agenturách, kde mi na stůl položili nepříliš komplikované testy, se mi ozvala jedna dublinská společnost. Vše šlo docela rychle. Za čtrnáct dní jsem našel práci a do měsíce od příjezdu na ostrovy začal pracovat," komentuje své začátky programátor Pavel Ptáček, který nepopírá, že hlavním důvodem jeho cesty do Irska byly finance.

Zdravotnický personál má v Irsku šanci najít práci vcelku bez problémů. Dostatečná kvalifikace a znalost jazyka je podmínkou
Zdravotnický personál má v Irsku šanci najít práci vcelku bez problémů. Dostatečná kvalifikace a znalost jazyka je podmínkou | Foto: Aktuálně.cz

"Za tutéž práci v Čechách bych si vydělal mnohem míň penež, takže jsem sem přijel hlavně kvůli nim. Předpokládám, že zde zůstanu ještě tak rok a vrátím se zpět," dodává.

Obdobnou práci i s možností růstu by totiž určitě našel i doma. "Není to tu žádné terno. Kdo jede do Irska s tím, že se něco nového naučí, má většinou smůlu. Práce je všude stejná a obdobné možnosti máte i v Čechách."

Jestli s tím souhlasí také Jan jsem se nedověděla. Situaci v českém zdravotnictví odmítl komentovat. "Nemám přehled a navíc je to citlivé téma," prohlásil. Podle statistik si však lékaři v Irsku nemohou na finanční ohodnocení stěžovat. Mnohonásobně překračuje průměrné platy českých lékařů.

Typická irská hospoda je často místem setkání Čechů pracujících v Irsku. Nad zlatavým mokem se dobře vzpomíná na české luhy a háje.
Typická irská hospoda je často místem setkání Čechů pracujících v Irsku. Nad zlatavým mokem se dobře vzpomíná na české luhy a háje. | Foto: Bára Dvořáková

Nejsme tu natrvalo

S prací v Irsku je Jan zatím spokojen, i když ani on zde nehodlá zůstat natrvalo. "Mám celou rodinu v Čechách, takže předpokládám, že jednou se určitě vrátím," říká.

Na nedostatek českých známých si však nikdo z nich nemůže stěžovat. Buď přijeli s rodinami, kamarádi nebo si našli české spolubydlící.

"Čechů a Slováku je v Dublinu a v Irsku vůbec spousta. Jsou tu dokonce dvě české hospody - Living Room a Czech Inn, kde se s vychlazenou Plzní a svíčkovou na talíři můžete podívat třeba na některý z pořadů ČT2," uzavírá náš rozhovor Jana.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 7 minutami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy