USA ztížily cestování těhotných cizinek do země, chtějí omezit "porodní turistiku"

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2020 22:19
Americké úřady ve čtvrtek rozhodly o ztížení cest těhotných cizinek do Spojených států. Směrnice vydaná ministerstvem zahraničí má být součástí boje proti "porodní turistice", jejímž cílem je automatické získání amerického občanství pro nově narozené dítě. Nařízení vstoupí v platnost v pátek.
Americkému prezidentu Trumpovi vadí, že každé dítě narozené v USA automaticky získává jejich občanství.
Americkému prezidentu Trumpovi vadí, že každé dítě narozené v USA automaticky získává jejich občanství. | Foto: Reuters

Konzulární pracovníci budou mít podle ministerské směrnice právo zasáhnout, budou-li mít důvod k domněnce, že cizinka s turistickým nebo podnikatelským vízem hodlá v USA porodit. Žena v takových případech musí prokázat, že k cestě do Spojených států má "legitimní důvod", tedy že hodlá v USA rodit ze zdravotních důvodů a má dostatek prostředků na úhradu. V opačném případě nebude vízum platit.

Podle ministerstva zahraničí je zamezení "porodní turistiky" věcí národní bezpečnosti země, protože za touto praxí se mohou skrývat zločinné úmysly. "Zabrání to rovněž tomu, aby těžce vydělané dolary amerických daňových poplatníků financovaly porodní turistiku. Ochrana amerického občanství musí být zajištěna," komentovala opatření mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová.

Proti bohatým turistkám z Ruska a Číny

Podle zpravodajského serveru Politico je krok vlády součástí snahy Bílého domu omezit legální migraci do Spojených států. Trump nesouhlasí s ústavním pravidlem, podle něhož dítě narozené na území USA je automaticky americkým občanem, a několikrát pohrozil, že tuto zásadu zruší. Právní experti ale varují, že realizovat takový plán by bylo velmi obtížné.

Kritici také upozorňují, že ani nové opatření nemusí být v praxi účinné. Konzulární pracovník totiž nemá právo se na těhotenství ženy zeptat a je jen na něm, aby odhadl, zda může jít o případ "porodní turistiky".

Agentura AP napsala, že krok ministerstva zahraničí je zaměřen zejména proti bohatým turistkám z Ruska a Číny, ale i proti těhotným ženám, které se pokoušejí překročit americko-mexickou hranici. Takzvaná porodní turistika je v USA lukrativní byznys, zprostředkovatelé vyřizují požadavky zájemců za vysoké částky. Až 80 000 dolarů (1,8 milionu korun) žádají některé firmy za zajištění hotelového pokoje a za náležitou lékařskou péči.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy