USA ztížily cestování těhotných cizinek do země, chtějí omezit "porodní turistiku"

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2020 22:19
Americké úřady ve čtvrtek rozhodly o ztížení cest těhotných cizinek do Spojených států. Směrnice vydaná ministerstvem zahraničí má být součástí boje proti "porodní turistice", jejímž cílem je automatické získání amerického občanství pro nově narozené dítě. Nařízení vstoupí v platnost v pátek.
Americkému prezidentu Trumpovi vadí, že každé dítě narozené v USA automaticky získává jejich občanství.
Americkému prezidentu Trumpovi vadí, že každé dítě narozené v USA automaticky získává jejich občanství. | Foto: Reuters

Konzulární pracovníci budou mít podle ministerské směrnice právo zasáhnout, budou-li mít důvod k domněnce, že cizinka s turistickým nebo podnikatelským vízem hodlá v USA porodit. Žena v takových případech musí prokázat, že k cestě do Spojených států má "legitimní důvod", tedy že hodlá v USA rodit ze zdravotních důvodů a má dostatek prostředků na úhradu. V opačném případě nebude vízum platit.

Podle ministerstva zahraničí je zamezení "porodní turistiky" věcí národní bezpečnosti země, protože za touto praxí se mohou skrývat zločinné úmysly. "Zabrání to rovněž tomu, aby těžce vydělané dolary amerických daňových poplatníků financovaly porodní turistiku. Ochrana amerického občanství musí být zajištěna," komentovala opatření mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová.

Proti bohatým turistkám z Ruska a Číny

Podle zpravodajského serveru Politico je krok vlády součástí snahy Bílého domu omezit legální migraci do Spojených států. Trump nesouhlasí s ústavním pravidlem, podle něhož dítě narozené na území USA je automaticky americkým občanem, a několikrát pohrozil, že tuto zásadu zruší. Právní experti ale varují, že realizovat takový plán by bylo velmi obtížné.

Kritici také upozorňují, že ani nové opatření nemusí být v praxi účinné. Konzulární pracovník totiž nemá právo se na těhotenství ženy zeptat a je jen na něm, aby odhadl, zda může jít o případ "porodní turistiky".

Agentura AP napsala, že krok ministerstva zahraničí je zaměřen zejména proti bohatým turistkám z Ruska a Číny, ale i proti těhotným ženám, které se pokoušejí překročit americko-mexickou hranici. Takzvaná porodní turistika je v USA lukrativní byznys, zprostředkovatelé vyřizují požadavky zájemců za vysoké částky. Až 80 000 dolarů (1,8 milionu korun) žádají některé firmy za zajištění hotelového pokoje a za náležitou lékařskou péči.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy