Z Aleppa prchají desetitisíce lidí, bojí se Asadových vojáků a ruských bomb

Zahraničí Zahraničí
5. 2. 2016 10:26
Ruské nálety v oblasti Aleppa na severu Sýrie mají za následek mohutný exodus. Desítky tisíc lidí míří k tureckým hranicím. Hovoří se až o 70 000 uprchlíků, dalších 300 000 může být ve městě izolováno poté, co vládní síly odstřihly zásobovací trasy rebelů. Nad severem Sýrie mezitím získává kontrolu prezident Bašár Asad a protivládní povstalci ztrácí po téměř čtyřech letech kontrolu nad velkou částí Aleppa.
Lidé utíkají před nálety ze syrského Aleppa.
Lidé utíkají před nálety ze syrského Aleppa. | Foto: Reuters

Aleppo/Ankara - Příchod desítek tisíc nových uprchlíků očekává v nejbližší době Turecko. Exodus z někdejšího největšího města Sýrie má na svědomí intenzivní ruské bombardování a těžké boje nedaleko Aleppa.

K tureckým hranicím míří podle některých odhadů až 70 000 lidí, dalších 300 000 může být podle agentury AFP v Aleppu izolováno po té, co vládní síly za podpory Ruska odstřihly zásobovací trasy rebelů.

Na cestu do Turecka se podle Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR) sídlící v Londýně vydalo 40 tisíc lidí.

"Teď čeká před dveřmi Kilis (turecké pohraniční město) kvůli ruským útokům na Aleppo 10 000 uprchlíků," nechal se slyšet turecký premiér Ahmet Davutoglu během svého projevu na dárcovské konferenci v Londýně. Dalších 60 až 70 tisíc podle něj k Turecku míří, informovala televizní stanice BBC.

Na čtvrteční konferenci, která nesla název "Podpora Sýrie a regionu v roce 2016", měli političtí lídři za úkol vybrat finanční pomoc Sýrii a okolním státům zasaženým válkou a migrační vlnou. Státníci přislíbili celkem přes šest miliard dolarů (162 miliard korun), jejichž část by mělo obdržet právě i Turecko.

Kvůli vypuknutí těžkých bojů v okolí Aleppa byly také přerušeny mírové rozhovory, které OSN pořádá v Ženevě.

Vládním silám prezidenta Bašára Asada se díky ruským náletům podařilo získat výhodu nad rebely, kteří drží část města už od roku 2012.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy