Ze Sýrie odplula první část chemického arzenálu

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
7. 1. 2014 17:25
Dánskou loď doprovází několik válečných lodí, arzenál bude zlikvidován Američany.
Foto: Reuters

Damašek - Sýrii opustila první část rozsáhlého chemického arzenálu, jímž disponuje režim prezidenta Bašára Asada.

Organizace spojených národů v prohlášení uvedla, že ji z přístavu Lakátíja odvezla dánská nákladní loď. Na cestě do Itálie ji doprovázejí fregaty z Číny, Dánska, Norska a Ruska.

Nebezpečný náklad by měl být následně přeložen na loď amerického námořnictva. A experti by ho měli zlikvidovat v mezinárodních vodách.

Útok u Damašku

Asad se k likvidaci chemických zbraní zavázal loni koncem roku, aby tak předešel mezinárodní intervenci.

Ta jeho režimu v Sýrii hrozila po loňském srpnovém útoku, při němž na Ghútu u metropole Damašku dopadly rakety s jedovatým sarinem. Podle odhadů tehdy zemřelo přes 1400 lidí.

Podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN musel Damašek zlikvidovat všechny továrny na chemické zbraně, ale i již vyrobené látky.

Zbrojní inspektoři v polovině prosince oznámili, že během dva a tři čtvrtě roku trvajících bojů byly v Sýrii použity chemické zbraně až v pěti případech.

Ve své závěrečné zprávě ale uvedli, že viníky nelze s jistotou určit, protože část skladů se nacházela i na území, které kontrolují rebelové.

OSN už mrtvé nepočítá

Občanská válka zmítá Sýrií už od března 2011 a doposud si podle odhadů OSN vyžádala přes 100 000 mrtvých. Mezinárodní společenství nicméně v úterý oznámilo, že přestalo oběti počítat, jelikož údaje nelze věrohodně ověřit.

"Bylo to vždy velmi složité. Bylo to na hraně záruk za přesnost našich zdrojů. Nyní jsme došli k bodu, kdy cítíme, že dál už zajít nemůžeme. Pro tuto chvíli tedy počty neupřesňujeme," prohlásil Rupert Colville, mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Opozice ovšem hovoří až o 130 000 obětech.

Miliony Syřanů z rodné země prchly, další musely opustit své domovy. Už za dva týdny by se měla v Ženevě konat mírová konference, kde by k jednacímu stolu měly zasednout obě znesvářené strany.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy