Švédskou akademii opustila členka, jejíž manžel údajně sexuálně obtěžoval několik žen

ČTK ČTK
13. 4. 2018 15:14
Prestižní Švédskou akademii, která každoročně uděluje Nobelovu cenu za literaturu, opustila kvůli nynějším problémům další členka. Jde o Katarinu Frostensonovou, jejíž manžel Jean-Claudë Arnault stojí v centru celého skandálu, který vyplul na povrch loni v listopadu. Tehdy média napsala, že Arnault čelí obvinění ze sexuálních útoků od celkem osmnácti žen. Arnault navíc podle tisku také opakovaně vyzrazoval jména laureátů Nobelovy ceny za literaturu. Obě kauzy prestižní institucí otřásly. Ve čtvrtek rezignovala kvůli ztrátě důvěry i šéfka akademie Sara Daniusová, minulý týden opustili instituci další tři lidé. V čele akademie nově stanul švédský spisovatel a profesor literatury Anders Olsson.
Nobelova cena - ilustrační foto.
Nobelova cena - ilustrační foto. | Foto: Foter.com
 

Právě se děje

před 3 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy