Ze Španělska odplula nákladní loď. Údajně veze zbraně do Saúdské Arábie

ČTK ČTK
13. 5. 2019 18:41
Saúdskoarabská nákladní loď podezíraná lidskoprávními organizacemi, že veze zbraně, které budou používané v Jemenu, opustila dnes španělský přístav Santander a odplula do italského Janova, napsala agentura AP. V severošpanělském přístavu byly na loď naloženy dva kontejnery, uvedl Alberto Estevez z organizace, která bojuje proti prodeji zbraní zemím, v nichž v konfliktech umírají civilisté. Španělská vláda odjezd lodi ani případný náklad zatím nekomentovala.
Saudskoarabská nákladní loď Bahri-Yanbu při svém příjezdu do španělského přístavu.
Saudskoarabská nákladní loď Bahri-Yanbu při svém příjezdu do španělského přístavu. | Foto: Reuters

Organizace na ochranu lidských práv včetně Amnesty International prodej zbraní Saúdské Arábii a jejím spojencům západními státy odsuzují. Jemen sužuje občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Válka si už vyžádala tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 tisících obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v konfliktu zemřelo na 50 tisíc Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady.

Saúdskoarabská loď v uplynulých dnech objížděla evropské přístavy, ve kterých měla nakládat zbraně. Do Santanderu dorazila minulý týden v pátek z Francie. Podle francouzské ministryně obrany Florence Parlyové mělo plavidlo v Le Havre naložit francouzské zbraně, které si Saúdská Arábie koupila od Paříže již před několika lety. Mimo jiné kvůli protestům aktivistů ale loď nakonec odjela z Francie s prázdnou, uvedl nejmenovaný francouzský činitel. Paříž to oficiálně nekomentovala.

Podle organizace Amnesty International si loď ještě před příjezdem do Francie vyzvedla v Antverpách náklad belgické munice.

VIDEO: Mise v Jemenu? Noční můra, mají nové silnice, ale kolem je válka, říká Šebek

V zemi jsem vždy jako host, největší tragédie je to pro lidi, kteří tam žijí, snažím se přinést jejich svědectví, k tomu patří i humor, říká lékař | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy