Ze Španělska odplula nákladní loď. Údajně veze zbraně do Saúdské Arábie

ČTK ČTK
13. 5. 2019 18:41
Saúdskoarabská nákladní loď podezíraná lidskoprávními organizacemi, že veze zbraně, které budou používané v Jemenu, opustila dnes španělský přístav Santander a odplula do italského Janova, napsala agentura AP. V severošpanělském přístavu byly na loď naloženy dva kontejnery, uvedl Alberto Estevez z organizace, která bojuje proti prodeji zbraní zemím, v nichž v konfliktech umírají civilisté. Španělská vláda odjezd lodi ani případný náklad zatím nekomentovala.
Saudskoarabská nákladní loď Bahri-Yanbu při svém příjezdu do španělského přístavu.
Saudskoarabská nákladní loď Bahri-Yanbu při svém příjezdu do španělského přístavu. | Foto: Reuters

Organizace na ochranu lidských práv včetně Amnesty International prodej zbraní Saúdské Arábii a jejím spojencům západními státy odsuzují. Jemen sužuje občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Válka si už vyžádala tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 tisících obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v konfliktu zemřelo na 50 tisíc Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady.

Saúdskoarabská loď v uplynulých dnech objížděla evropské přístavy, ve kterých měla nakládat zbraně. Do Santanderu dorazila minulý týden v pátek z Francie. Podle francouzské ministryně obrany Florence Parlyové mělo plavidlo v Le Havre naložit francouzské zbraně, které si Saúdská Arábie koupila od Paříže již před několika lety. Mimo jiné kvůli protestům aktivistů ale loď nakonec odjela z Francie s prázdnou, uvedl nejmenovaný francouzský činitel. Paříž to oficiálně nekomentovala.

Podle organizace Amnesty International si loď ještě před příjezdem do Francie vyzvedla v Antverpách náklad belgické munice.

VIDEO: Mise v Jemenu? Noční můra, mají nové silnice, ale kolem je válka, říká Šebek

V zemi jsem vždy jako host, největší tragédie je to pro lidi, kteří tam žijí, snažím se přinést jejich svědectví, k tomu patří i humor, říká lékař | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy