Ze soupeřů spojenci. Farmaceutické firmy začaly kvůli vakcínám nezvykle spolupracovat

Helena Truchlá Helena Truchlá
5. 2. 2021 5:30
Pro Francouze je vývoj vakcíny na covid-19 otázkou národní hrdosti. Byl to právě francouzský badatel Louis Pasteur, kdo se v 19. století zasadil o vývoj dnes už naprosto běžné ochrany před nákazou. Pařížský institut, který nese Pasteurovo jméno, i tamní farmaceutická firma Sanofi ale v boji s koronavirem selhávají. "Ostuda, je to vítězství Anglosasů," zní napříč francouzským politickým spektrem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Novavax

Vývoj vakcíny od firmy Sanofi nabírá obrovské zpoždění, protože její látka zatím nebyla dostatečně úspěšná během testování. Místo prodeje vlastního preparátu tak bude Sanofi pomáhat konkurenci, i když ne přímo té "anglosaské".

Ve výrobních závodech firmy v německém Frankfurtu nad Mohanem by do začátku léta mělo vzniknout více než 125 milionů dávek vakcíny, kterou vyvinul někdo jiný: menší německá firma BioNTech ve spolupráci s americkým farmaceutickým gigantem Pfizer. 

A případ Sanofi není jedinou ukázkou netradičního partnerství. Německý Bayer, jedna z největších biomedicínských společností na světě, bude zase vyrábět vakcíny pro menší německou firmu CureVac. V roce 2022 by to mělo být nejméně 160 milionů dávek, CureVac jich za letošní rok zvládne vyrobit 600 milionů. 

A Pfizeru s výrobou pomůže i švýcarský rival Novartis. Začít hodlá v nejbližších měsících, první dávky by mohly být dostupné v létě. Kromě toho firma podle šéfa jejího technického provozu Steffena Langa jedná i s dalšími konkurenty. Vyrábět by pro ně mohla hotové vakcíny, léky na covid-19 nebo suroviny potřebné pro jejich kompletaci. "Očekáváme, že (dohoda s Pfizerem) je první z několika," dodává Lang. 

Se zajištěním co nejvíce vakcín v co nejkratším možném čase se aktuálně potýkají všichni tři výrobci, jejichž vakcíny jsou už v Evropské unii i Česku povolené: kromě zmíněného dua Pfizer/BioNTech jde také o americkou Modernu a britsko-švédskou společnost AstraZeneca.

Evropská komise, která nákup vakcín proti covidu-19 zprostředkovává, zatím trvá na svém vytyčeném cíli proočkovat do konce léta 70 procent dospělé populace. Aby to ale bylo možné, musí podle ní farmaceuti dostát svým závazkům a dodat tolik dávek, kolik slíbili. 

Plnění lahviček není jen tak

Schází suroviny i výrobní kapacity. Za takové situace se spolupráce s konkurencí nabízí jako jedna z mála možností, jak problém s dodávkami řešit. V lukrativním farmaceutickém odvětví, jehož celosvětové příjmy dosáhly v roce 2019 v přepočtu takřka 27 bilionů korun, to rozhodně není běžné. 

"Výroba vakcín patří ve farmacii k nejnáročnějším procesům. Vždy vyžaduje intenzivní technickou přípravu," sdělil německému deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Han Steutel, předseda Asociace výzkumných farmaceutů.

Například Bayer je známý výrobou aspirinu, vakcínu si dosud nikdy "nezkusil". Musel proto nejdříve přesvědčit konkurenční CureVac, že náročný úkol zvládne. 

Naopak francouzská Sanofi měla výhodu. V průběhu loňského roku, kdy ještě nebylo známé, že vývoj její vlastní vakcíny se nejméně o rok opozdí, začala společnost přebudovávat svou továrnu nedaleko Frankfurtu. Dříve se tam vyráběly dávky inzulinu, které používají diabetici. 

Teď čeká závod další proměna. Jak vysvětluje Steutel, součástí přísných pravidel Evropské lékové agentury (EMA) pro schválení jakéhokoliv preparátu, nejenom vakcíny, je garance, že ze všech výrobních linek bude sjíždět stejně kvalitní látka. Ta od Pfizeru se musí skladovat při teplotách okolo minus 70 stupňů, jedná se navíc o celosvětově první očkování založené na inovativní technologii mRNA.

Sanofi bude mít na starosti plnění ampulí očkovací látkou. Tento na první pohled jednoduchý úkon je ve skutečnosti tak náročný, že počátkem roku kvůli němu došlo k výpadku v továrně Pfizeru v Belgii. Událost nakonec donutila společnost veřejně přiznat, že po určitou dobu stihne dodat méně dávek, než slíbila, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Největší farmaceutické společnosti světa (podle velikosti příjmů v miliardách dolarů) za rok 2020. Šipky znázorňují změnu ve výdělcích oproti loňskému roku.
Největší farmaceutické společnosti světa (podle velikosti příjmů v miliardách dolarů) za rok 2020. Šipky znázorňují změnu ve výdělcích oproti loňskému roku. | Foto: https://www.proclinical.com/blogs

Podle některých médií by se v dohledné době mohl zapojit i další německý konkurent, firma MSD (ve Spojených státech vystupuje pod názvem Merck). Ta v lednu oznámila, že končí s výzkumem dvou vlastních látek, ze kterých chtěla vytvořit funkční vakcínu. Na jedné z nich spolupracovala právě se zmíněným Institutem Louise Pasteura v Paříži.

"Jednáme s dalšími výrobci, abychom prověřili, zda je můžeme podpořit poskytnutím našich vlastních výrobních kapacit," uvedla nyní společnost MSD.

Spolupráce i s Rusy

Podle německého rozhlasu MDR se rýsuje i možná německo-ruská spolupráce. Vývojáři ruské vakcíny Sputnik V, kterou EU zatím k použití nepovolila a z členských zemí ji schválilo samostatně pouze Maďarsko, projevili zájem vyrábět v továrnách firmy IDT Biologika. Tu podpořila z veřejných peněz německá vláda, která probíhající jednání o možné spolupráci potvrdila.

Kromě toho se vývojáři Sputniku V uchýlili už dříve k dosud ojedinělému kroku: společně s Brity z AstraZenecy prověřují možnost "smíchat" své dvě velmi podobné vakcíny a zlepšit tak jejich účinnost. Klinické testy na lidech by měly začít ještě v únoru. 

Video: V USA se rozšířil nový fenomén: Takzvaní lovci vakcín číhají na nespotřebované dávky

Stovky lidí čekaly před nemocnicí v Los Angeles s nadějí, že se naočkují proti covid-19. Za normálních okolností by nebyli na řadě. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 17 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 40 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy