Ze dna Baltského moře záhadně zmizela vědecká observatoř. Potápěči našli jen kabely

Martin Novák Martin Novák
6. 9. 2019 14:23
Němečtí oceánologové se potýkají s velkou ztrátou a také záhadou. V Baltském moři jim někdo ukradl observatoř Boknis Eck, která od roku 2016 předávala Centru pro výzkum oceánů v přístavu Kiel důležitá data o přítomnosti různých látek v moři.
Potápěči našli na místě jen kabely.
Potápěči našli na místě jen kabely. | Foto: Helmholtzovo centrum pro výzkum oceánů v Kielu

Zařízení stálo zhruba 300 tisíc eur (v přepočtu 7,8 milionu korun). Především ale celé vážilo 800 kilogramů a leželo na dně 22 metrů pod hladinou. V uzavřené oblasti Eckernfördského zálivu, do které nesmějí výletní ani rybářské lodě.

Přitom nebylo veřejně známo, že se zařízení v těchto vodách nachází. Je tak otázkou, kdo měl zájem na odstranění observatoře a jak to vůbec udělal. K nejbližšímu místu na německém pobřeží je to od oblasti, kde Boknis Eck stála, necelé dva kilometry.

Poslední data předala Boknis Eck 21. srpna krátce po osmé hodině ranní. Pak se odmlčela. Vyslaný pátrací tým potápěčů nalezl na místě jen přeřezané kabely.

"Nejdříve jsme mysleli, že jde o poruchu," řekl agentuře DPA profesor Hermann Bange z ústavu v Kielu.

Vzhledem k velké hmotnosti observatoře považují vědci za nemyslitelné, že by mohlo jít o akci několika potápěčů. Vylučují také bouři nebo možnost, že by zařízení vyrvala ze dna nějaká ryba.

"Bylo na to potřeba obrovské síly. Nedokážeme si představit, kdo to mohl udělat," uvedl Bange.

Policie se v pátrání zaměřuje na lodě, které se v té době nacházely v blízkosti zálivu. Žádá také o svědectví lidi, kteří byli na pevnině v nedalekém kempu Hockhölz, zda si 21. srpna nevšimli na pobřeží něčeho neobvyklého.

Video: V Černém moři našli nejstarší vrak lodi na světě

Nejstarší vrak lodi na světě nalezli archeologové v Černém moři | Video: Rodrigo Pacheco-Ruiz
 

Právě se děje

před 6 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 31 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy