Ze dna Baltského moře záhadně zmizela vědecká observatoř. Potápěči našli jen kabely

Martin Novák Martin Novák
6. 9. 2019 14:23
Němečtí oceánologové se potýkají s velkou ztrátou a také záhadou. V Baltském moři jim někdo ukradl observatoř Boknis Eck, která od roku 2016 předávala Centru pro výzkum oceánů v přístavu Kiel důležitá data o přítomnosti různých látek v moři.
Potápěči našli na místě jen kabely.
Potápěči našli na místě jen kabely. | Foto: Helmholtzovo centrum pro výzkum oceánů v Kielu

Zařízení stálo zhruba 300 tisíc eur (v přepočtu 7,8 milionu korun). Především ale celé vážilo 800 kilogramů a leželo na dně 22 metrů pod hladinou. V uzavřené oblasti Eckernfördského zálivu, do které nesmějí výletní ani rybářské lodě.

Přitom nebylo veřejně známo, že se zařízení v těchto vodách nachází. Je tak otázkou, kdo měl zájem na odstranění observatoře a jak to vůbec udělal. K nejbližšímu místu na německém pobřeží je to od oblasti, kde Boknis Eck stála, necelé dva kilometry.

Poslední data předala Boknis Eck 21. srpna krátce po osmé hodině ranní. Pak se odmlčela. Vyslaný pátrací tým potápěčů nalezl na místě jen přeřezané kabely.

"Nejdříve jsme mysleli, že jde o poruchu," řekl agentuře DPA profesor Hermann Bange z ústavu v Kielu.

Vzhledem k velké hmotnosti observatoře považují vědci za nemyslitelné, že by mohlo jít o akci několika potápěčů. Vylučují také bouři nebo možnost, že by zařízení vyrvala ze dna nějaká ryba.

"Bylo na to potřeba obrovské síly. Nedokážeme si představit, kdo to mohl udělat," uvedl Bange.

Policie se v pátrání zaměřuje na lodě, které se v té době nacházely v blízkosti zálivu. Žádá také o svědectví lidi, kteří byli na pevnině v nedalekém kempu Hockhölz, zda si 21. srpna nevšimli na pobřeží něčeho neobvyklého.

Video: V Černém moři našli nejstarší vrak lodi na světě

Nejstarší vrak lodi na světě nalezli archeologové v Černém moři | Video: Rodrigo Pacheco-Ruiz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy