Zdravotní pojištění nemá už každý šestý Američan

bh, Reuters
1. 11. 2007 11:56
Počet lidí be pojistky dramaticky roste
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Washington - Zdravotní pojištění nemá ve Spojených státech již 47 milionů lidí, tedy každý šestý Američan.

Za posledních sedm let přitom počet obyvatel USA bez pojištění vzrostl o téměř 40 milionů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu nevládního Institutu pro ekonomickou politiku.

"Nárůst je způsoben především pokračujícím úpadkem pojištění, které poskytují zaměstnavatelé," uvádí se ve zprávě.

Oproti roku 2000 loni zdravotní pojištění od svého zaměstnavatele dostávalo o 2,3 milionu Američanů méně, v případě jejich dětí je pokles ještě vyšší - o 3,4 milionu.

"Od úpadku pojištění nebyla uchráněna žádná kategorie pracovníků," konstatoval washingtonský institut s tím, že zaměstnavatelé odmítají sjednávat pojištění i pro zaměstnance ve vyšších příjmových skupinách.

Mezi relativně nejlépe pojištěné patří běloši (76 procent), hůře jsou na tom černoši (66 procent) a hispánci (48 procent).

V případě, že zaměstnavatel nesjedná pro své zaměstnance relativně finančně únosné pojištění, zbývají pracovníkům jedině komerční pojišťovny. Ty si však účtují velmi vysoké sazby, a navíc často neposkytují pojistku pro členy rodiny.

Na neexistenci plošného pojištění si ve svém nejnovějším dokumentu Sicko vyšlápl Michael Moore.
Na neexistenci plošného pojištění si ve svém nejnovějším dokumentu Sicko vyšlápl Michael Moore. | Foto: Aktuálně.cz

Schwarzenegger chce reformu

Program celoamerického plošného zdravotního pojištění po vzoru evropského modelu měla ve svém programu před lety Hillary Clintonová. Dnes je nejznámějším politikem, který chce reformu prosadit alespoň v Kalifornii, kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. 

Náklady na pojistku pro všech 6,5 milionu Kaliforňanům, kteří si zdravotní péči musí platit v plné výši a v hotovosti, by se podle odhadů vyšplhaly na 14 miliard dolarů. Část by měly uhradit nemocnice, větší podíl pak zaměstnavatelé, kteří zdravotní pojistku neplatí.

Proti jsou však nejen lobbyisté, ale také odbory. Ty by si přály zaměstnavatelské odvody vyšší než čtyři procenta, která navrhuje Schwarzenegger.

 

Právě se děje

Další zprávy