WHO: Malárie loni zabila 400 tisíc lidí, každé dvě minuty umře dítě

ČTK ČTK
4. 12. 2019 8:12
Malárie stále ohrožuje miliony obyvatel planety, loni na ni zemřelo 400 tisíc lidí. Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž na malárii umírá každé dvě minuty jedno dítě. Z její zprávy vyplývá, že největší procento obětí tvoří africké děti. Boj s tímto onemocněním šířeným komáry není dostatečný a nákazou je ohrožena polovina světové populace.
Nemocné dítě postižené malárií
Nemocné dítě postižené malárií | Foto: who.int

Podle Pedra Alonsa, odborníka WHO na problematiku malárie, se prokázalo, že zlepšení v tomto boji je možné. Od roku 2010 se snižují počty nakažených - oproti 239 milionům před 19 lety na 214 milionů v roce 2015. Zatímco v roce 2010 zemřelo 607 tisíc lidí, o tři roky později bylo hlášeno půl milionu úmrtí.

"Tento pokrok se ale zpomalil a stagnujeme na nepřijatelně vysoké úrovni," prohlásil Alonso. Dokládají to čísla z nedávných let - v roce 2017 bylo 231 milionů nakažených, loni 228 milionů, v případě úmrtí to bylo 416 tisíc případů před dvěma lety a 405 tisíc loni.

Zpráva WHO konstatuje, že nejvíc onemocnění postihuje děti a těhotně ženy v Africe. V její subsaharské části se loni podle odhadů nakazilo 11 milionů, tedy 29 procent těhotných žen.

Na svět přišlo téměř 900 tisíc novorozenců s nízkou porodní váhou, což zvyšuje jejich zdravotní rizika. Ze zprávy dále vyplývá, že více než třetina dětí v oblasti subsaharské Afriky loni nespala pod moskytiérami, které je mohou ochránit.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy