Zděšení v Kanadě. Šéf špionů pracoval pro zločince, prodával přísně tajné informace

Martin Novák Martin Novák
17. 9. 2019 13:59
Kanada není pověstná politickými nebo bezpečnostními skandály, zrovna teď ale prochází výjimkou.
Královská kanadská jízdní policie, ilustrační foto.
Královská kanadská jízdní policie, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Generální ředitel rozvědky Královské kanadské jízdní policie (RCMP) Cameron Ortis byl zatčen kvůli vážnému podezření, že prodával citlivé a přísně tajné informace o vyšetřování organizovaného zločinu a daňových úniků.

Jeho zadržení se týká i Ruska. Ortis ve své funkci měl přehled o vyšetřování případů praní ruských špinavých peněz přes kanadské firmy a banky. S jednačtyřicetiletým mužem, který pracoval u policie dvanáct let, se v roce 2017 sešel i americký právník Bill Browder.

Browder zaměstnával Sergeje Magnitského, který upozorňoval v Rusku na daňové podvody lidí ze státní správy. V roce 2009 Magnitskij zemřel ve vyšetřovací vazbě na následky bití a mučení. "Je to pro mě obrovské překvapení," řekl Browder agentuře Reuters k zatčení.

Podle listu Globe and Mail začala cesta k odhalení Ortise v březnu 2018. Americká policie tehdy zatkla kanadského obchodníka Vincenta Ramose z Vancouveru. Ten vlastní firmu Phantom Secure, vyšetřovanou kvůli tomu, že poskytuje systém šifrované kybernetické komunikace lidem spojeným s organizovaným zločinem.

Američané předali Kanaďanům data, která nalezli v Ramosově laptopu. Vyšetřovatelům bylo jasné, že některá nemohl mít odjinud než z rozvědky RCMP. Další pátrání pak vedlo přímo k jejímu šéfovi, tedy Ortisovi.

Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že firma Phantom Secure vydělala v uplynulých deseti letech přes osmdesát milionů dolarů tím, že pomáhala krýt obchod s drogami, organizovaný zločin a násilí. Své služby nabízela otevřeně na internetu a zájemcům slibovala zajištění "absolutně bezpečné komunikace". Vyšetřování aktivit firmy se odehrávalo i v podobě domovních prohlídek v několika zemích včetně Thajska, Austrálie nebo Panamy.

V oficiálním prohlášení RCMP se uvádí, že Ortis "předával citlivé informace neautorizovaným osobám". Věc je pro Kanadu o to složitější, že Ortis měl přístup k informacím, které sdílí zpravodajské služby pěti anglicky hovořících zemí, takzvaných Pěti očí (Five Eyes), tedy Spojených států, Velké Británie, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu.

Ministerstvo vnitra a zpravodajské služby nyní zjišťují, jaké informace mohl Ortis vyzradit a s kým byl v kontaktu. Podobnou záležitost Ottawa řešila už v roce 2012. Za vyzrazení tajných informací Rusku dostal dvacet let vězení pracovník námořní rozvědky Jeffrey Delisle. Loni byl ale předčasně propuštěn na svobodu.

USA a další země Pěti očí varovaly kanadské úřady, že s nimi nebudou sdílet data a zprávy, pokud se nezlepší jejich práce a podobné případy se budou opakovat.

"Jsme si vědomi rizika, které kauza představuje pro naše zahraniční partnery. Nemálo lidí u policie je otřeseno," řekla k zatčení Ortise ředitelka Královské kanadské jízdní policie Brenda Luckiová.

Ortis vystudoval politologii na University of British Columbia. "Stejně jako ostatní, kteří ho dobře znali, jsem jeho zatčením šokován," sdělil agentuře Reuters Ortisův profesor Paul Evans.

 

Právě se děje

Další zprávy