Před Francií se otevírá vidina rozvratu. A nejen před ní

Martin Novák Martin Novák
9. 1. 2015 5:30
Hrozí, že extrémní projevy z jedné nebo druhé strany už nebude v ničí moci kontrolovat, upozorňuje dlouholetý zpravodaj ČT a expert na Francii Zdeněk Velíšek.
"Je suis Charlie", Paříž.
"Je suis Charlie", Paříž. | Foto: Reuters

Praha – Masakr v Paříži zasáhl nejen Francii, ale i Evropu v citlivé době. Teroristé se "strefili" do trendu, kterým je rostoucí strach z přistěhovalců, islámu či obecněji obavy mnoha Evropanů o vlastní budoucnost a bezpečnost.

Strach z islamismu zesílil medializací zvěrstev organizace Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku, včetně faktu, že do řad IS odešly a odcházejí tisíce evropských muslimů.

Francie navíc prochází obtížným ekonomickým obdobím. Nedaří se snížit nezaměstnanost a roste nechuť k politickým elitám. Na prvním místě k prezidentovi Francoisi Hollandovi, jehož sliby o zlepšení ekonomiky se vůbec nenaplňují.

Lze proto čekat nárůst sympatií pro krajně pravicovou frontu Marine Le Penové, která je kritická k přistěhovalectví a islámu.

"Je velice pravděpodobné, že Marine Le Penová a Národní fronta ještě více posílí. Mnoho Francouzů zkrátka vidí, že mladí muslimové berou samopal a zaměřují se na citlivá místa, aby demonstrovali svůj džihádismus," říká znalec Francie a dlouholetý redaktor České televize Zdeněk Velíšek.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že má obavy o budoucnost Francie.

"Francii hrozí vážný rozvrat, pokud se nějak nepodaří tuto vypjatou situaci řešit. Hrozí, že extrémní projevy z jedné nebo druhé strany už nebude v ničí moci kontrolovat," říká.

Podle něj ale radikálním islamistům jde právě o to, vyvolat střet. Radikalizovat konflikt ve Francii.

"Muslimská komunita ve Francii může čekat nebezpečí ze strany islamistů a jejich vůdců. Mohou ji provokovat k tomu, aby se postavila proti většinové společnosti. Mohou to dělat i donucovacími prostředky, koneckonců kolik lidí už podřezali, zavraždili na své půdě v muslimských zemích. Mohou záměrně vyhrocovat situaci," říká Zdeněk Velíšek.

Známému francouzskému orientalistovi Olivieru Royovi dal slovo americký deník New York Times. Roy považuje útok v Paříži z hlediska džihádistů bohužel za velmi úspěšný.

"Jejich cílem bylo vyvolat maximální šok ve francouzské veřejnosti a v tomto směru uspěli. Pro Francii toto může být důležitý mezník," uvádí Roy.

S reakcí si pospíšilo německé hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které v zemi organizuje pochody proti dalšímu přílivu imigrantů a údajné islamizaci Německa.

"Islamisté, před nimiž Pegida varuje už dvanáct týdnů, dnes ve Francii ukázali, že zkrátka nejsou schopni demokracie, ale sází na násilí a smrt! Naši politici chtějí, abychom věřili v pravý opak. Musí se taková tragédie stát i v Německu?" uvedli aktivisté hnutí na Facebooku.

Zajímavé bude sledovat, zda se jim po pařížském krveprolití podaří dostat do ulic německých měst více lidí.

Ve Velké Británii sílí euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) na úkor Konzervativní strany také díky tomu, že vystoupení z Evropské unie by znamenalo přísnější kontrolu hranic a pohybu přistěhovalců.

Velíšek spatřuje kořeny francouzských problémů hlavně v sociální oblasti.

"Někteří muslimové dávají najevo nevoli nad svojí vyřazeností z většinové společnosti. Je to spíš problém sociální než náboženský. Je mezi nimi mnoho trvale nezaměstnaných. Ve Francii platí, že někteří zejména mladí muslimští přistěhovalci nemohou sehnat práci už jen kvůli svému jménu nebo adrese, na které bydlí. Je tam velký problém této sociální vyřazenosti," říká expert na Francii.

 

 

Právě se děje

Další zprávy