Zbořme sfingu a pyramidy, vyzývá egyptský radikál

ČTK ČTK
12. 11. 2012 11:30
Islámská ideologie zakazuje zpodobňování idolů a model, argumentuje radikál
Egypt
Egypt | Foto: Isifa/Thinkstock

Káhira - Egyptský islámský fundamentalista Murugan Sálim Guharí vyzval ke zničení sfingy a pyramid v Gíze. Odůvodnil to islámskou ideologií, která nepřipouští zpodobování jakýchkoli idolů.

Ze stejného důvodu zničil afghánský Tálibán vzácné sochy Buddhy v Bámjánu.

Guharí byl za vlády bývalého prezidenta Husního Mubaraka dvakrát odsouzen do vězení za výzvy k násilí. V soukromé egyptské televizi o víkendu řekl, že "všichni muslimové mají naplňovat učení islámu".

"Takové idoly musíme odstranit, podobně jako jsme to udělali v Afghánistánu, když jsme zničili sochy Buddhy," hlásal. Guharí je příznivcem Tálibánu a televizní diváky poučil takto: "Bůh prorokovi Mohamedovi přikázal zničit modly. Když jsem působil u Tálibánu, zničili jsme sochy Buddhy my, protože to neudělala vláda."

Guharího výroky vyvolaly okamžitě debatu mezi znalci islámu. Do živého pořadu, v němž hovořil, zavolal tajemník šéfa tuniské vládní Strany obnovy šajch Abdal Fatáh Múrú a upozornil, že ani známý vojenský velitel Amr ibn Ás nenechal za svého egyptského tažení v 7. století sfingu nebo pyramidy rozbořit.

"Kdo jste vy, že to chcete udělat? Prorok modly ničil, protože se k nim lidé modlili, ale k pyramidám ani sfinze se nikdo nemodlí," řekl Múrú. Ibn Ás byl Mohamedův současník, k islámu konvertoval a v Egyptě zemřel.

Padesátiletý Guharí uprchl po svém odsouzení do Afghánistánu, kde byl v bojích mezinárodní koalice proti Tálibánu těžce zraněn. V roce 2007 odjel do Sýrie, která ho vydala Egyptu. Po loňském Mubarakově pádu byl z vězení propuštěn.

Egyptu nyní vládnou islamistické strany. V pátek se v Káhiře konala manifestace ultrakonzervativních islámských věřících, kteří žádali řízení společnosti podle islámského zákona šaría. Proto rostou obavy z "nového" přístupu k ceněným historickým památkám.

Historik Ahmad Usmán řekl stanici Al-Arabíja, že "fundamentalističtí salafisté už požádali o zakrytí soch faraonů, protože na ně nahlížejí jako na idoly". "Vláda ale zatím nenaznačila, jaký bude osud egyptských památek," dodal.

 

Právě se děje

před 36 minutami

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina o jmenování nové vlády, o kterém informoval Kreml a následně tiskové agentury. Prvním místopředsedou kabinetu nového premiéra Michaila Mišustina se stal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy