Zbořme sfingu a pyramidy, vyzývá egyptský radikál

ČTK ČTK
12. 11. 2012 11:30
Islámská ideologie zakazuje zpodobňování idolů a model, argumentuje radikál
Egypt
Egypt | Foto: Isifa/Thinkstock

Káhira - Egyptský islámský fundamentalista Murugan Sálim Guharí vyzval ke zničení sfingy a pyramid v Gíze. Odůvodnil to islámskou ideologií, která nepřipouští zpodobování jakýchkoli idolů.

Ze stejného důvodu zničil afghánský Tálibán vzácné sochy Buddhy v Bámjánu.

Guharí byl za vlády bývalého prezidenta Husního Mubaraka dvakrát odsouzen do vězení za výzvy k násilí. V soukromé egyptské televizi o víkendu řekl, že "všichni muslimové mají naplňovat učení islámu".

"Takové idoly musíme odstranit, podobně jako jsme to udělali v Afghánistánu, když jsme zničili sochy Buddhy," hlásal. Guharí je příznivcem Tálibánu a televizní diváky poučil takto: "Bůh prorokovi Mohamedovi přikázal zničit modly. Když jsem působil u Tálibánu, zničili jsme sochy Buddhy my, protože to neudělala vláda."

Guharího výroky vyvolaly okamžitě debatu mezi znalci islámu. Do živého pořadu, v němž hovořil, zavolal tajemník šéfa tuniské vládní Strany obnovy šajch Abdal Fatáh Múrú a upozornil, že ani známý vojenský velitel Amr ibn Ás nenechal za svého egyptského tažení v 7. století sfingu nebo pyramidy rozbořit.

"Kdo jste vy, že to chcete udělat? Prorok modly ničil, protože se k nim lidé modlili, ale k pyramidám ani sfinze se nikdo nemodlí," řekl Múrú. Ibn Ás byl Mohamedův současník, k islámu konvertoval a v Egyptě zemřel.

Padesátiletý Guharí uprchl po svém odsouzení do Afghánistánu, kde byl v bojích mezinárodní koalice proti Tálibánu těžce zraněn. V roce 2007 odjel do Sýrie, která ho vydala Egyptu. Po loňském Mubarakově pádu byl z vězení propuštěn.

Egyptu nyní vládnou islamistické strany. V pátek se v Káhiře konala manifestace ultrakonzervativních islámských věřících, kteří žádali řízení společnosti podle islámského zákona šaría. Proto rostou obavy z "nového" přístupu k ceněným historickým památkám.

Historik Ahmad Usmán řekl stanici Al-Arabíja, že "fundamentalističtí salafisté už požádali o zakrytí soch faraonů, protože na ně nahlížejí jako na idoly". "Vláda ale zatím nenaznačila, jaký bude osud egyptských památek," dodal.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy