Zbořme sfingu a pyramidy, vyzývá egyptský radikál

ČTK ČTK
12. 11. 2012 11:30
Islámská ideologie zakazuje zpodobňování idolů a model, argumentuje radikál
Egypt
Egypt | Foto: Isifa/Thinkstock

Káhira - Egyptský islámský fundamentalista Murugan Sálim Guharí vyzval ke zničení sfingy a pyramid v Gíze. Odůvodnil to islámskou ideologií, která nepřipouští zpodobování jakýchkoli idolů.

Ze stejného důvodu zničil afghánský Tálibán vzácné sochy Buddhy v Bámjánu.

Guharí byl za vlády bývalého prezidenta Husního Mubaraka dvakrát odsouzen do vězení za výzvy k násilí. V soukromé egyptské televizi o víkendu řekl, že "všichni muslimové mají naplňovat učení islámu".

"Takové idoly musíme odstranit, podobně jako jsme to udělali v Afghánistánu, když jsme zničili sochy Buddhy," hlásal. Guharí je příznivcem Tálibánu a televizní diváky poučil takto: "Bůh prorokovi Mohamedovi přikázal zničit modly. Když jsem působil u Tálibánu, zničili jsme sochy Buddhy my, protože to neudělala vláda."

Guharího výroky vyvolaly okamžitě debatu mezi znalci islámu. Do živého pořadu, v němž hovořil, zavolal tajemník šéfa tuniské vládní Strany obnovy šajch Abdal Fatáh Múrú a upozornil, že ani známý vojenský velitel Amr ibn Ás nenechal za svého egyptského tažení v 7. století sfingu nebo pyramidy rozbořit.

"Kdo jste vy, že to chcete udělat? Prorok modly ničil, protože se k nim lidé modlili, ale k pyramidám ani sfinze se nikdo nemodlí," řekl Múrú. Ibn Ás byl Mohamedův současník, k islámu konvertoval a v Egyptě zemřel.

Padesátiletý Guharí uprchl po svém odsouzení do Afghánistánu, kde byl v bojích mezinárodní koalice proti Tálibánu těžce zraněn. V roce 2007 odjel do Sýrie, která ho vydala Egyptu. Po loňském Mubarakově pádu byl z vězení propuštěn.

Egyptu nyní vládnou islamistické strany. V pátek se v Káhiře konala manifestace ultrakonzervativních islámských věřících, kteří žádali řízení společnosti podle islámského zákona šaría. Proto rostou obavy z "nového" přístupu k ceněným historickým památkám.

Historik Ahmad Usmán řekl stanici Al-Arabíja, že "fundamentalističtí salafisté už požádali o zakrytí soch faraonů, protože na ně nahlížejí jako na idoly". "Vláda ale zatím nenaznačila, jaký bude osud egyptských památek," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy