Zbavte Le Penovou imunity, žádá Paříž parlament EU

ČTK ČTK
11. 12. 2012 19:20
Le Penová loni přirovnala pouliční modlitby muslimů ve Francii k okupaci země nacisty
Marine Le Pen.
Marine Le Pen. | Foto: Reuters

Paříž - Francie požádala Evropský parlament, aby zbavil poslanecké imunity europoslankyni a šéfku francouzské krajní pravice Marine Le Penovou, kterou francouzská justice začala vyšetřovat kvůli podezření z vyvolávání rasové nesnášenlivosti.

EP by měl rozhodnout na jaře 2013. Informovala o tom v úterý místní média.

Podle zdrojů francouzského ministerstva spravedlnosti se jedná o případ z roku 2010, kdy Le Penová při vystoupení v Lyonu přirovnávala všeobecně kritizované pouliční modlitby muslimů ve Francii k okupaci země nacisty.

Reagovala tak na skutečnost, že muslimové se kvůli nedostatku míst v mešitách za dne hromadně modlí i s tradičními koberečky na ulicích, přičemž komplikují dopravu a život ostatních obyvatel.

Hovořila o okupaci

"Je mi líto, ale pro ty, kteří rádi hovoří o druhé světové válce, je na místě hovořit o okupaci. Jedná se o okupaci částí území, čtvrtí, ve kterých se uplatňuje náboženství. Jistě, nejsou zde tanky, nejsou vojáci, ale přesto se jedná o okupaci, která doléhá na obyvatele," řekla Le Penová na shromáždění svých příznivců v prosinci 2010.

Prokuratura ve východofrancouzském Lyonu v lednu 2011 zahájila předběžné vyšetřování pro podezření z vyvolávání rasové nesnášenlivosti. Stalo se tak na základě žaloby, kterou podala francouzská nevládní organizace proti rasismu Mrap.

Le Penová, která letos na jaře dosáhla velmi dobrých výsledků v prezidentských i parlamentních volbách, v úterý v reakci na žádost Francie u EP bez nějakých emocí uvedla, že vzhledem k zahájenému vyšetřování v Lyonu se nejedná o nic mimořádného, ale jen o tradiční postup.

Ve Francii žije muslimská komunita, která čítá asi šest milionů lidí, což je deset procent obyvatelstva. Loni tam vstoupil v platnost zákaz nošení závojů zahalujících obličej na veřejnosti. V Paříži loni v září také začal platit zákaz modliteb na ulicích, úřady ale nabídli muslimům náhradní prostory.

Muslimové své modlitební koberečky rozbalovali na ulicích především v severopařížské čtvrti Goutte-d'Or, podle odhadů ministerstva vnitra jich pravidelně byla asi tisícovka. Protože v této přistěhovalecké čtvrti jsou mešity trvale přeplněné, daly úřady upravit bývalou hasičskou zbrojnici na provizorní modlitebnu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy