"Neskutečně se nám ulevilo." Zázrak na lávou zpustošeném ostrově obletěl svět

pru ČTK pru, ČTK
24. 9. 2021 16:23
Španělský fotograf z dronu zachytil následky nedělní erupce sopky Cumbre Vieja, která zasáhla ostrov La Palma na Kanárských ostrovech. Jeho záběry odhalily dům, který unikl jen o pár desítek metrů proudům žhavé lávy. Osamocené stavení na kopci dostalo od uživatelů sociálních sítí přezdívku "dům zázraků".
Dronové záběry odhalily dům, který zázračně unikl proudům žhavé lávy. | Video: Reuters

Podle španělského deníku El Mundo patří "zázračné" stavení manželskému páru z Dánska, který ho kvůli restrikcím od začátku pandemie nenavštívil. "I přesto, že tam teď nemůžeme, se nám neskutečně ulevilo, že dům ještě stojí," cituje dánský pár server BBC.

Někteří jejich přátelé přišli v této oblasti podle jejich informací o všechno. Žhavé proudy lávy zničily okolní domy, školy i banánové plantáže.

Erupce sopky Cumbre Vieja začala na Kanárských ostrovech v průběhu neděle. Sopka chrlila ze sedmi otvorů popel a lávu. Od neděle na ostrově celkem kvůli erupci evakuovali na 6 tisíc lidí.

Několik proudů žhavé lávy zničilo už přes 180 domů a zaplavilo asi sto hektarů půdy. Pobřeží mezi obcemi Puerto Naos na jihu ostrova až k městečku Tazacorte je uzavřené. Bezpečnostní složky do uzavřených oblastí nikoho nepouštějí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 6 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy