"Neskutečně se nám ulevilo." Zázrak na lávou zpustošeném ostrově obletěl svět

pru ČTK pru, ČTK
24. 9. 2021 16:23
Španělský fotograf z dronu zachytil následky nedělní erupce sopky Cumbre Vieja, která zasáhla ostrov La Palma na Kanárských ostrovech. Jeho záběry odhalily dům, který unikl jen o pár desítek metrů proudům žhavé lávy. Osamocené stavení na kopci dostalo od uživatelů sociálních sítí přezdívku "dům zázraků".
Dronové záběry odhalily dům, který zázračně unikl proudům žhavé lávy. | Video: Reuters

Podle španělského deníku El Mundo patří "zázračné" stavení manželskému páru z Dánska, který ho kvůli restrikcím od začátku pandemie nenavštívil. "I přesto, že tam teď nemůžeme, se nám neskutečně ulevilo, že dům ještě stojí," cituje dánský pár server BBC.

Někteří jejich přátelé přišli v této oblasti podle jejich informací o všechno. Žhavé proudy lávy zničily okolní domy, školy i banánové plantáže.

Erupce sopky Cumbre Vieja začala na Kanárských ostrovech v průběhu neděle. Sopka chrlila ze sedmi otvorů popel a lávu. Od neděle na ostrově celkem kvůli erupci evakuovali na 6 tisíc lidí.

Několik proudů žhavé lávy zničilo už přes 180 domů a zaplavilo asi sto hektarů půdy. Pobřeží mezi obcemi Puerto Naos na jihu ostrova až k městečku Tazacorte je uzavřené. Bezpečnostní složky do uzavřených oblastí nikoho nepouštějí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy