"Zavolejte mi kdykoli." Trump v Trump Tower žehlil vztahy se špičkami ze Silicon Valley

ČTK ČTK
14. 12. 2016 22:45
Donald Trump se sešel se šéfy amerických technologických gigantů, z nichž mnozí jeho předvolební výroky tvrdě kritizovali. Schůzky se zúčastnili například šéf společnosti Apple Tim Cook, spoluzakladatel společnosti Google Larry Page, šéf společnosti Amazon Jeff Bezos nebo Elon Musk, ředitel společnosti Tesla Motors a kosmické firmy SpaceX. Přítomni byli i Trumpovi potomci Donald, Eric a Ivanka. Ředitelé firem Airbnb a Uber pozvání nepřijali.
Donald Trump hovoří na "technologickém summitu" v Trump Tower. Uprostřed člen vedení Facebooku Peter Thiel, vpravo šéf Applu Tim Cook.
Donald Trump hovoří na "technologickém summitu" v Trump Tower. Uprostřed člen vedení Facebooku Peter Thiel, vpravo šéf Applu Tim Cook. | Foto: Reuters

New York - Nově zvolený prezident USA Donald Trump se ve středu ve svém newyorském sídle setkal se šéfy amerických technologických gigantů, z nichž mnozí jeho předvolební výroky tvrdě kritizovali. Vyčítali mu, že jeho program zbrzdí dynamiku inovací a ohrozí právo Američanů na soukromí. Delegace ze Silicon Valley se ale v New Yorku dočkala vstřícného přijetí.

"Jsem tady, chlapci, abych vám pomohl," řekl Trump svým hostům. Nechyběla mezi nimi po celém světě známá jména: šéf společnosti Apple Tim Cook, spoluzakladatel společnosti Google Larry Page, šéf společnosti Amazon Jeff Bezos nebo Elon Musk, ředitel společnosti Tesla Motors a kosmické firmy SpaceX. Schůzky se zúčastnili i Trumpovi potomci Donald, Eric a Ivanka.

"Kdykoli volejte mým lidem nebo přímo mně, to je úplně jedno. Žádné formality nebudou," řekl Trump při setkání, které členové jeho štábu označili za "technologický summit".

Ze Silicon Valley se kritika republikánského kandidáta ozývala během kampaně prakticky nepřetržitě. Firmy, označované za motory amerických inovací, vyčítaly budoucí hlavě státu názory na migraci, na vládní dozor nad tokem informací, na hospodářské vztahy s Čínou. Trump zase tvrdil, že investoři americké technologické firmy přeceňují.

Podle zdrojů agentury Reuters někteří z pozvaných hostů s cestou do Trump Tower váhali. Ředitelé firem Airbnb a Uber pozvání nepřijali. K otevřenému dopisu, který odmítá pomoc Trumpově vládě při údajném špehování Američanů a odsunu migrantů, se už připojilo 600 zaměstnanců technologických firem.

Prezident přesto zařadil Muska a Cooka do poradního sboru, který má Trumpovi tlumočit názory privátního sektoru. Členem sboru je i Travis Kalanick, ředitel společnosti Uber, který místo účasti na dnešním setkání s Trumpem zvolil týdenní cestu do Indie.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy