Závod s časem. Asie má rekordní čísla a mluví o třetí vlně, Evropa doufá ve vakcínu

Martin Novák Martin Novák
30. 11. 2020 5:30
Evropa se potýká s druhou vlnou pandemie koronaviru a vyhlíží s nadějí vakcíny, na kterých pracuje několik farmaceutických firem. Některé asijské země už ale mezitím procházejí vlnou třetí. Byť ve srovnání se starým kontinentem či Spojenými státy jsou tam čísla nakažených nízká.
Lidé v ochranných oblecích odnášejí jednu z obětí nemoci covid-19 v Dillí.
Lidé v ochranných oblecích odnášejí jednu z obětí nemoci covid-19 v Dillí. | Foto: Reuters

Jižní Korea zaznamenala ve čtvrtek 583 nových případů koronaviru, což je nejvíce od března. Ve velkých a hustě osídlených asijských megalopolích je ale i takový počet problém vzhledem k možnosti exponenciálního růstu počtu nakažených.

Jihokorejská vláda přitom na začátku října v metropoli Soulu a okolí uvolnila restrikce, zavedené kvůli druhé vlně pandemie v létě. Rozvolnění ale netrvalo ani měsíc. Minulý týden kabinet znovu přikročil k razantnímu omezení kontaktů. Školní výuka je distanční, vojáci mají zákaz opouštět armádní základny a všichni obyvatelé mají maximálně omezit setkávání s osobami mimo vlastní rodinu.

Epidemiologové kritizují vládu, že rozvolnila opatření příliš brzy a rychle. "Uvolnění bylo předčasné, učiněné kvůli obavám z ekonomického dopadu a kvůli celkové únavě ze všech omezení. Navíc lidé ztratili ostražitost," řekl agentuře Reuters Kim Vu-ču, profesor z oddělení infekčních chorob Univerzitní nemocnice v Soulu.

Nedaleké Japonsko ve středu registrovalo za den dva tisíce nakažených, což je jeho dosavadní rekord. Největšími ohnisky nemoci covid-19 jsou města Sapporo a Ósaka. "Pokud nezastavíme šíření teď, bude těžké ho dostat pod kontrolu. Možná budeme muset přijmout tvrdá opatření," uvedl Šigeri Omu, člen vládního expertního týmu pro boj s pandemií.

Promořenost je malá

Tokio má příští rok pořádat olympijské hry, přesunuté kvůli konoraviru z letošního léta. Guvernérka hlavního města Juriko Koikeová ale nedávno zapochybovala o tom, že jejich konání bude možné, pokud se situace nezlepší a nebude možné bez karantén plně obnovit mezinárodní dopravu.

Virolog Pavel Plevka z výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity v Brně deníku Aktuálně.cz řekl, že po rozvolnění přijatých opatření se musí počítat s novou vlnou nakažených.

"Ty vlny jsou odrazem toho, jak se chová společnost. A když se uvolní sociální kontakty, dojde ke zrychlení šíření viru. Stupeň promořenosti populace je stále nízký. Je to vidět v Itálii v Lombardii, kde měli už na jaře mnoho nakažených, ale teď jejich počet znovu narůstá," vysvětluje s tím, že promoření populace musí dosáhnout alespoň šedesát procent, možná i víc. "K tomu došlo na některých místech v Brazílii, ale nikde na světě ne na celostátní úrovni," dodává virolog.

Ohledně vakcín je Plevka optimistický. "Je skvělá zpráva, že poskytují i více než 90procentní ochranu před infekcí. Kladný efekt očkování přijde ve dvou fázích. V první se proočkují zdravotníci a starší lidé, tedy rizikové skupiny. Tím odpadne tlak epidemie na zdravotní systém a nebude hrozit jeho přetíženost. Pak přijde druhá fáze, kdy se naočkuje většina populace. Když se toto stane, tak koronavirus přestane být hrozbou," uvádí virolog.

Třetí vlna v Evropě?

Expert Světové zdravotnické organizace David Nabarro v rozhovoru pro švýcarská média řekl, že Evropa se bohužel třetí vlně nevyhne. "Zastihne" ji před tím, než bude široce dostupná vakcína.

Tato třetí vlna podle něj pravděpodobně proběhne v lednu a únoru. "Evropa by se měla poučit z Asie. Na virus je třeba reagovat rychle a rozhodně. Když váháte nebo činíte polovičatá opatření, máte později větší problém," tvrdí Nabarro.

Po několika týdnech bez jediného nakaženého hlásí nové případy také Nový Zéland a první nakažený se objevil i na tichomořském ostrově Samoa.

Video: Česká studentka Anna Povolná popisuje boj Jihokorejců s virem při první vlně:

Česká studentka Anna Povolná popisuje boj Jihokorejců s koronavirem. | Video: Anna Povolná
 

Právě se děje

před 11 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 12 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

před 28 minutami

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

před 59 minutami

Zemřel slavný televizní moderátor Larry King

Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King, informovala televize CNN, na níž moderátor po desetiletí vedl svou talkshow Larry King Live, v níž zpovídal prezidentské kandidáty, celebrity, i hosty z každodenního života. King byl začátkem ledna hospitalizován s covidem-19.

Podle prohlášení mediální společnosti Ora Media zemřel King v sobotu ráno v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles, kam byl podle CNN převezen na začátku roku kvůli těžkému průběhu covidu-19. Oznámení však příčinu Kingova úmrtí neuvádí.

CNN vysílala Kingův pořad Larry King Live po dobu 25 let, za něž moderátor natočil přes 6000 dílů. Pořad skončil v roce 2010, King se však o dva roky později vrátil na obrazovky na stanici Ora TV, kde třikrát týdně moderoval pořad Larry King Now.

Moderátor měl podle CNN cukrovku 2. typu a za svůj život čelil řadě zdravotních obtíží, včetně několika infarktů, kvůli nimž v roce 1987 podstoupil čtyřnásobný koronární bypass. V roce 2017 oznámil, že trpí rakovinou plic, kterou se mu však po operaci podařilo překonat.

Další zprávy