Závod o čas. Rusové spěchají s ofenzivou, než dorazí americké a německé tanky

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 8. 2. 2023 8:58
Ukrajinci očekávají velkou ruskou ofenzivu. Má začít brzy, možná už za týden. Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj řekl v ukrajinské televizi, že Rusové hromadí za frontou vojáky i techniku, útok lze očekávat kdykoliv od 15. února.
Ukrajinští dělostřelci v akci na frontové linii v Doněcké oblasti.
Ukrajinští dělostřelci v akci na frontové linii v Doněcké oblasti. | Foto: Reuters

"Dokončili výcvik mnoha mobilizovaných vojáků a teď je přesouvají na frontu. A šetří s municí, nevyplýtvají jí tolik jako dříve," uvedl Hajdaj s odvoláním na informace ukrajinské vojenské rozvědky.

Výcvik mobilizovaných vojáků se odehrával na západě Ruska a v Bělorusku.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov už dříve řekl, že ofenziva možná začne na výročí invaze 24. února či na ruský Den obránců vlasti 23. února, protože Rusové si potrpí na symbolická data.

Ukrajina nicméně nepočítá s tím, že útok bude veden stejně jako před rokem i na Kyjev a Charkov ze severu. V Bělorusku mají Rusové teď jen několik desítek tisíc vojáků a ani na ruské hranici blízko Charkova Ukrajinci nezaznamenali hromadění lidí a techniky.

Úder přijde podle zástupců armády spíš z východu s cílem dobýt Doněckou oblast. Důstojník ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Čerňak řekl deníku Kyiv Post, že Putin nařídil ruským velitelům dobýt celou Doněckou a Luhanskou oblast do konce března. Před dvěma týdny to uvedl v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz také ukrajinský vojenský analytik Mykola Siruk.

Mapa rozložení sil z 5. února.
Mapa rozložení sil z 5. února. | Foto: Aktuálně.cz

Nepůjde tedy ani o útok z mnoha směrů, jako tomu bylo 24. února loňského roku. "Rusové se zřejmě poučili ze svých chyb. Už to asi nebude ta nezkušená armáda jako na začátku invaze, u velitelských kádrů patrně k nějakému mentálnímu pokroku došlo," řekl Aktuálně.cz Lukáš Dyčka, který přednáší v Estonsku na Baltic Defence College a v minulosti školil ukrajinské vojáky.

Iniciativu mají Rusové

Podle ukrajinských médií jde o závod s časem. Rusové chtějí velkou operaci začít ještě před tím, než na východ Ukrajiny dorazí nové slíbené zbraně ze Západu. Nejen další várka raketometů HIMARS, houfnic a bojových vozidel pěchoty, ale také tanků ze Spojených států, Německa, Velké Británie a dalších zemí. Německá vláda v úterý schválila dodávku 178 tanků Leopard 1, Ukrajině budou k dispozici zřejmě ve druhé polovině března.

"Teď mají iniciativu Rusové. Když spustí ofenzivu brzy, Ukrajinci budou muset posílat tanky na frontu třeba po patnácti kusech. V malém počtu ale mají menší efekt. Lepší by bylo je nasadit všechny naráz, jenže příprava na to by zabrala hodně času. Je to logisticky složité, musí se například vybudovat opravárenská centra," říká Dyčka.

Rusové mohou nasadit zřejmě přes půl milionu vojáků. "Jsou schopni vrhnout do boje mnoho mužů, ale myslím si, že k nim nemají odpovídající počet zbraní a techniky v dobrém stavu. Už kanibalizují zásoby ze šedesátých a sedmdesátých let, které mají ve skladech někde za Uralem. Elitní jednotky i s výzbrojí hodně vykrvácely na začátku invaze, když se pokoušely nesmyslně o hluboké průlomy," řekl Aktuálně.cz Tomáš Řepa, odborný asistent na Univerzitě obrany v Brně.

A Ukrajina? "Ukrajinská armáda měla před válkou 200 nebo 250 tisíc vojáků, teď zhruba milion. Ruská a ukrajinská armáda se v tomto moc neliší, obě dělají stejné věci, mobilizují," dodává Dyčka.

To potvrzuje i český fotograf Stanislav Krupař, který je nyní na Ukrajině. "Od Nového roku policisté rozdávají mužům rozkazy k návštěvě vojenské správy. Třeba při čekání na autobusové zastávce. S trochou nadsázky lze říci, že ho můžete dostat i cestou do trafiky," uvádí Krupař.

Ruské vedení chce nějaký úspěch

Tomáš Řepa soudí, že pokud Ukrajina dostane včas na bojiště západní tanky, bude to pro ni velká výhoda, protože jsou kvalitou na vyšší úrovni než ty ruské.

"Ruské politické vedení zřejmě žádá po velitelích nějaký úspěch poté, co šest nebo sedm měsíců žádné nepřicházely. Pokud by se Rusům podařilo shromáždit dost sil na více úsecích fronty, mohou mít Ukrajinci potíže. Vím z přímých svědectví, že v Bachmutu mají už Ukrajinci trochu problémy s motivací a vyčerpáním, protože tamní vojáci jsou vystaveni velmi dlouho velkému tlaku, což ztěžuje i rotaci vojáků," míní Řepa.

A dodává, že podle něj stále platí heslo někdejšího německého kancléře Otta von Bismarcka: "Rusové nikdy nejsou tak silní, jak se tváří, ale nikdy nejsou tak slabí, jak bychom si přáli."

Video: V Bachmutu se bojuje o každou ulici, každý dům, každé schodiště (6. 2. 2023)

"Bojují o každou ulici, dům, schodiště." Rusy deprimují zuřiví obránci Bachmutu. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy