Závazné, či ne? Britští politici se přou o ústupky v brexitu, které vyjednala Mayová

ČTK ČTK
12. 3. 2019 11:13
Britská labouristická opozice označila doplňky k brexitové dohodě, které v pondělí s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem na poslední chvíli dojednala premiérka Theresa Mayová, za právně nezávazné, a tudíž nedostačující. Ministr životního prostředí Michael Gove ale v rozhovoru s BBC zopakoval vládní stanovisko, že texty mají stejnou právní sílu jako sama dohoda o podmínkách odchodu, o které budou večer britští poslanci hlasovat. Rovněž irský premiér Leo Varadkar podle televize Sky News ujistil, že texty jsou právně závazné, ačkoli nejsou součástí dohody.
Theresa Mayová a Jean-Claude Juncker
Theresa Mayová a Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters

Někteří členové Dolní sněmovny ale chtějí klíčové hlasování o brexitové dohodě odložit na středu, aby měli dostatek času na posouzení novinek. Jejich podstatou jsou ujištění, že Británie nebude neomezenou dobu vázána k unijním pravidlům pomocí takzvané irské pojistky a že obě strany budou do prosince 2020 usilovat o "alternativní ujednání", díky nimž by nemuselo sporné ustanovení vůbec vstoupit v platnost.

Pojistka je součástí brexitové smlouvy a britský parlament už kvůli ní dohodu jednou odmítl. Podle některých komentátorů dokument nejspíš čeká stejný osud i v úterý večer.

Řada zákonodárců, včetně skupiny konzervativních euroskeptických poslanců, nicméně podle britského tisku čeká na posudek generálního prokurátora Geoffreyho Coxe. Cox by své stanovisko měl zveřejnit do 13:30 SEČ.

Vlivný konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg řekl, že jeho euroskeptická skupina čeká na Coxovu analýzu i na stanovisko vlastní skupiny právníků. Úterní hlasování, plánované na 20:00 SEČ, ale podle něj bylo "zoufale uspěcháno", a nejlépe by bylo odložit jej do středy.

Labouristický stínový ministr pro brexit Keir Starmer, jenž je sám právník, na Twitteru uvedl, že si nové doplňky k brexitové dohodě již prostudoval a že by byl překvapen, kdyby Coxovi stačily. Připomněl, že prokurátor ve svém posledním posudku v prosinci ohledně irské pojistky uvedl, že tento režim by "trval neomezeně", dokud by nebylo nalezeno jiné řešení.

Právě riziko, že Spojené království zůstane natrvalo připoutáno k unijním strukturám, části britských poslanců vadí. Unie ale ujišťuje, že toto řešení, pokud na něj vůbec dojde, by mělo být pouze dočasné. Rozvodovou dohodu kvůli pojistce ale znovu otevírat nehodlá.

Video: Brexit by dnes nevyhrál, říkají Češi v Británii

Lidé ve Velké Británii stále neví, co pro ně bude rozchod s Evropskou unií znamenat. O nejistotě hovořili dva Češi, kteří žijí ve skotském Glasgow. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 18 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma dopravním nehodám na 34. kilometru poblíž Dobříše je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a údajů na webu dopravní policie.

K nehodám došlo kolem 05:30. Na místě zasahují složky integrovaného dopravního systému. Řidiče policisté odklání z dálnice na sjezdu 41 u Dubence. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy