Zavalení horníci v Chile přežili 17 dní pod zemí

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
22. 8. 2010 23:40
Třiatřicet mužů je v hloubce 700 metrů, šachtu zavalila skála
V chilském dole je už přes dva týdny zavaleno 33 horníků.
V chilském dole je už přes dva týdny zavaleno 33 horníků. | Foto: Reuters

Santiago - Chilští záchranáři zjistili, že třiatřicet horníků, zasypaných v dole na zlato a měď 5. srpna, stále žije. Podle místní rozhlasové stanice dnes zaznamenali v hloubce sedmiset metrů pod zemí známky života.

Záchranáři uvedli, že slyšeli hlasité bušení, když se dnes ráno místního času s jednou ze sond provrtali do zavaleného dolu do hloubky 688 metrů, a to do místa, kam se podle jejich předpokladu mohli jejich kolegové uchýlit. Když sondu vytáhli, byl na ní připevněn kus papíru, na němž bylo napsáno červenými písmeny: Všech nás 33 je v pořádku.

Dostat je ale na povrch bude podle trvat možná  až tři měsíce.

 

Hlavní šachtu 5. srpna zablokovala padající skála. Vedení dolu ale neztrácelo naději, protože horníci se zřejmě přemístili do speciálního prostoru, určeného pro případ nouze. Tam jsou zásoby kyslíku, jídla i pití.

Foto: Reuters

Záchranáři proto navrtávají malé otvory, kterými se snaží potraviny a tekutiny spouštět dolů v naději, že se k nim muži dostanou.

Jejich záchrana se ale zkomplikovala poté, co byla zavalena i šachta na přívod vzduchu. Z povrchu země záchranný tým provedl vrt do hloubky 700 metrů, ale ve čtrtek zjistil, že kvůli špatné mapě se provrtal na jiné místo.

"Naděje, že je najdeme živé, příliš velká není," uvedl před několika dny ministr důlního průmyslu Laurence Golborne.

Na záchranných pracích se podílejí stovky lidí. Chilský prezident Sebastian Pineira požádal všechny země, které mají zkušenosti s podobnými případy, o pomoc.

Foto: Aktuálně.cz

Zároveň nařídil propustit vedení úřadu, který dohlíží na bezpečnost dolů. Příbuzní horníků jsou ubytováni v provizorním kempu nedaleko dolu a stále čekají za zprávy o svých blízkých.

Neštěstí se stalo v malém dole u města Copiagó na severu Chile. Podle tamních médií se už dříve vědělo, že není bezpečný, protože nemá žádné únikové východy. Dva roky byl dokonce kvůli nedostatečné bezpečnosti zavřený.

V uplynulých letech v něm přišlo o život šestnáct horníků.

 

Právě se děje

Další zprávy