Turecko kvůli puči zatklo i německou občanku, právníci se obávají Gülenovy likvidace

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2016 21:25
V honbě za údajnými pučisty a jejich podporovateli zatkly turecké úřady i německou občanku. Patří údajně k hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Tento islámský duchovní žije v americkém exilu a kterého Ankara viní ze zosnování pokusu o státní převrat, odsoudil zatykač vydaný tureckými úřady. Jeho právníci v pátek projevili obavy z toho, že se ho někdo pokusí fyzicky zlikvidovat.
Islámský duchovní Fethullah Gülen.
Islámský duchovní Fethullah Gülen. | Foto: Reuters

Berlín/Washington - Turecké úřady v rámci tažení proti údajným pučistům a jejich podporovatelům zatkly poprvé i německou občanku. Podezírají ji z příslušnosti k hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který podle Ankary stojí za nezdařeným pokusem o převrat. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Podle německých médií není jasné, zda žena v Turecku žila a jestli má kromě německého i turecké občanství. Německé velvyslanectví v Ankaře se prý již několik dní marně snaží navázat se zadrženou kontakt.

U zatčené ženy měly být nalezeny knihy, které nasvědčují, že udržovala kontakty s Gülenovým hnutím nebo patřila přímo k jeho členům. Gülen žije v USA a Ankara požaduje jeho vydání. Washington o turecké žádosti zatím nerozhodl.

Turecké úřady provádějí v zemi od puče rozsáhlé čistky ve státní správě s cílem odstranit skutečné či domnělé příznivce Gülena. O místo a cestovní pasy přišlo několik desítek tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů či učitelů. Další tisíce osob čelí trestnímu stíhání.

Právníci se obávají Gülenovy likvidace

 Islámský duchovní Fethullah Gülen čelí v americkém exilu zatykači vydanému tureckými úřady kvůli podezření ze zosnování pokusu o státní převrat v polovině července.

"Je dobře zdokumentováno, že turecký soudní systém není nezávislý, takže tento zatykač je jen dalším příkladem příklonu prezidenta (Recepa Tayyipa) Erdogana k autoritativnímu režimu a odklonu od demokracie," uvedl Gülen. Ve svém prohlášení opětovně popřel, že by se na pokusu o puč podílel.

Od nezdařeného puče části armády usiluje Turecko o to, aby Spojené státy Gülena vydaly. Žádosti podalo již dvě - druhou s dalším podrobným odůvodněním poté, co Američané to původní odmítli jako nedostatečné. Druhou žádost Washington podrobně zkoumá.

Gülenovi právníci v této souvislosti označili za absurdní obavy Ankary, že se Gülen pokusí uprchnout do jiné země. Podle nich je 75letý duchovní již příliš slabý na nějaké nebezpečné cestování a nepochybně setrvá ve své odlehlé rezidenci v Pensylvánii. Právníci naopak v pátek projevili obavy z toho, že se ho někdo pokusí fyzicky zlikvidovat.

Turecké úřady provádějí v zemi od puče rozsáhlé čistky ve státní správě s cílem odstranit skutečné či domnělé příznivce Gülena. O místo a cestovní pasy přišlo několik desítek tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů či učitelů. Další tisíce osob čelí trestnímu stíhání.

Na operetní představení to bylo příliš krvavé a ničivé, na skutečný puč příliš zpackané. Trest smrti ale Erdogan nezavede, říká Tomáš Laně. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy