Zatknou vrahy už před činem? Našli klíč k jejich mozkům

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 4. 2013 12:45
Psychotesty spojené s magnetickou rezonancí varují před zločiny, k nimž ještě nedošlo

Albuquerque (USA) - Protože by v trestné činnosti pokračoval, odsuzuje se obžalovaný na doživotí.

Že je ta věta vystřižena z vědeckofantastického příběhu? Ano, zatím realitě neodpovídá, ale v dohledné budoucnosti se to může změnit.

Vědci totiž vyvinuli jednoduchý psychotest, který s údajně dech beroucí přesností ukáže na toho, kdo po opuštění nápravného zařízení zrecidivuje.

Diagnostika už byla úspěšně vyzkoušena na dobrovolnících z řad delikventů. Spočívá v tom, že testovaný mačká klávesu pokaždé, když se na obrazovce před ním zobrazí písmeno X. Pokud se objeví K, knoflík stisknout nesmí.

Obrázky se na monitoru rychle střídají, přičemž X se objeví v 84 procentech případů. Testovaní tedy mají tendenci zmáčknout tlačítko pokaždé a spatří-li K, musejí se na poslední chvíli ovládnout. 

Souběžně s výše zmíněným testováním psychologové provádějí tzv. funkční magnetickou rezonanci (snímkování) části mozku nazývané Anterior cingulate cortex (ACC).

Foto: Isifa/Thinkstock

Ukázalo se, že u jedinců, u nichž není během testování zaznamenána zvýšená aktivita ve zmíněné části mozkové kůry, je ve čtyřech letech po propuštění více než dvojnásobně vyšší riziko recidivy.

ACC je podle psychologů zodpovědný za sebeovládání.

Do výzkumu, jehož závěry byly prezentovány v odborném magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences, bylo dobrovolně zařazeno 96 odsouzených mužského pohlaví, kteří si odseděli alespoň rok. V pokusné skupině figurovali zloději, lupiči, drogoví dealeři a muži odsouzení za napadení.

Část z nich byli alkoholici nebo drogově závislí, pětině z nich byla diagnostikována psychopatie nebo sociopatie. Vrazi do pokusu zařazeni nebyli.

Oddělení "pre-krimu" se (zatím) bát netřeba

Přesnost nové diagnostické metody zůstala nezměněna, i když výzkumníci zohlednili již známé rizikové faktory, jako výše zmíněné poruchy osobnosti či závislosti. Naopak v kombinaci s použitím stávajícího vyhodnocování rizikových faktorů byly odhady mnohem přesnější.

Ještě výraznější je rozdíl u nenásilných trestných činů (podvodů či krádeží). Ti, u nichž není zvýšená aktivita ACC během testování zaznamenána, se během čtyř let za mříže vrátí s pětkrát vyšší pravděpodobností.

Velký bratr už se dívá:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Je to vzrušující, protože se naše metoda může stát užitečnou jakožto doplňkové preventivní opatření," vysvětlil týdeníku Time vedoucí výzkumného týmu Kent Kiehl z Univerzity Nového Mexika.

Současní trestanci nicméně ještě nemusejí mít obavy. "Zatím nejsme připraveni, je potřeba udělat další testy na větším vzorku populace," připouští Kiehl.

Někteří účastníci pokusu, u nichž testování naznačovalo pokračování v kriminální dráze, se navíc ve sledovaných čtyřech letech po propuštění ničeho neodpustili. To znamená, že metoda má zatím nespočítanou chybovost.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy