Zatkli jsme mozek ETA, oznámila Francie

Redakce ZAH, Reuters
21. 5. 2008 11:51
Muž, známý jako Thierry, vedl separatisty 20 let

Paříž - Francouzská policie oznámila, že na jihozápadě země zatkla militanta, který je s nejvyšší pravděpodobností posledních dvacet let mozkem baskických separatistů.

Francisco Javier Lopez Pena, známý pod přízviskem Thierry, je považován za politického vůdce organizace ETA.

Její ozbrojené útoky vedené za nezávislost Baskicka připravily od prvního útoku v roce 1968 o život zhruba 830 lidí.

"Spolu s ním byli při zátahu v Bordeaux zadrženi další tři lidé," informovala mluvčí ministerstva vnitra.

Podle agentury Reuters jde o další - byť menší - bossy organizace: Jona Salaberriu a Igora Suberbiolu. Třetí zadrženou je žena Ainhoa Ozaetová.

Policie u nich při zátahu našla ruční zbraně, kriminalisté odvezli i zabavené počítače. Podle zdrojů ze zásahového týmu nekladli žádný odpor.

Foto: Tomáš Daněk

Ministryně vnitra Michele Alliot Marie uvedla, že jde téměř o historický moment, neboť Thierry unikal spravedlnosti dlouhých dvacet let.

Španělsko nijak netají radost. "ETA dostala tvrdý zásah," uvedl mluvčí španělské vlády.

Pikantní je, že zadržená žena (Ainhoa Ozaetová) byla tím, kdo za ETA v roce 2006 veřejně četl deklaraci o příměří, kterou organizace podepsala s vládou.

Mírovým snahám byl učiněn konec po pár měsících, kdy ETA zaútočila na madridském letišti. Při útoku tehdy zahynuli dva lidé.

O posledních útocích čtěte zde:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy