Hájil homosexuály, teď čelí obvinění z vyvedení dotací. Za ruského režiséra se postavila řada umělců

Dominika Vřešťálová
27. 8. 2017 20:30
Známý ruský režisér Kirill Serebrennikov sklízí za své filmy a divadelní představení nadšenou chválu, ale také kritiku ze strany Kremlu a části společnosti. Nyní je v domácím vězení kvůli obvinění, že údajně vyvedl miliony rublů ze státních dotací. Na stranu provokativního režiséra, který v minulosti mimo jiné hájil práva homosexuálů, se postavila řada ruských umělců. Ozývají se hlasy, že Serebrennikovovo zatčení prohloubilo propast mezi státem a ruskou kulturní scénou.
Ruský divadelní režisér Kirill Serebrennikov.
Ruský divadelní režisér Kirill Serebrennikov. | Foto: Reuters

Moskva - Nestává se často, že by se proti konkrétnímu baletnímu představení v Moskvě ozval sám ruský ministr kultury Vladimir Medinskij. Tuto nechtěnou pozornost však letos získal režisér Kirill Serebrennikov.

Ten v červenci chystal balet o homosexuálním tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi, který v 60. letech utekl na Západ. Vedení Velkého divadla však nakonec premiéru zrušilo s tím, že představení "není připravené".

Dílo přitom už předem kritizoval právě ministr Medinskij. Tvrdil, že by ohrožovalo nezletilé diváky a odvolával se na zákon, který zakazuje propagaci homosexuality. 

Režisér představení Kirill Serebrennikov nyní stojí před soudem. Ovšem z jiného důvodu - kontroverzní režisér čelí obvinění, že organizoval krádež státních dotací ve výši 68 milionů rublů (asi 25,4 milionu korun). 

Ve středu ho soud poslal do domácího vězení. Nepomohly ani protesty mnoha kulturních osobností.

Režisérovi hrozí až deset let vězení.

Útok na liberální umění?

Serebrennikov se už dříve vyjadřoval se značnou nezávislostí. V minulosti například odsoudil ruskou anexi Krymského poloostrova a protestoval za spravedlivé volby v Rusku.

Mladou generaci i mezinárodní publikum však dokázal oslovit především svými dramaty a filmy. 

Někteří umělci a komentátoři se ho nyní zastávají, protože jsou přesvědčeni, že jeho obvinění je jenom zástupné.

"Kirill vadí různým lidem a z mnoha různých důvodů. Umění používá jako toreadorský šátek, kterým provokuje konzervativce z ministerstva kultury," uvedl například novinář Jurij Saprykin pro časopis Novaja gazeta

Podle jiných kritiků je Serebrennikovo zatčení ve skutečnosti útok na avantgardu a liberální umění obecně.

Sám ministr kultury Medinskij však ujišťuje o oprávněnosti celého procesu. "Jsem si jistý, že soud není na objednávku. Mám svůj zdroj," řekl agentuře RIA Novosti.

Úchvatný, nebo vykradený projekt?

Ruský vyšetřovací výbor viní známého režiséra, že v letech 2011 až 2014 řídil tajné vyvádění peněz ze státních dotací. Do úředních záznamů pak údajně zapisoval smyšlené ceny.

Celkově měl Serebrennikov zpronevěřit až 68 milionů rublů, které byly určeny na projekt Platforma na podporu současného umění. Ten spravovala umělecká skupina, kterou režisér vede.

Režisérovi obhájci ale tvrdí, že tak nákladný projekt by nikdy nemohl vzniknout, kdyby peníze skutečně zmizely. Poukazují zejména na vznik mnoha nových představení, filmů a jiných děl. A na mladé umělce, kteří se prosadili právě díky štědrým dotacím.

"Platforma byla jedinečným, úchvatným projektem. Ruská vláda nikdy předtím tak důsledně nepodpořila současné mladé umělce, kteří se vyhýbají tradičním scénám," zhodnotila projekt pro list Novaja gazeta ředitelka Ruského divadla pro mladé Sofja Apfelbaumová.

Vyšetřovatelé opírají svou verzi zejména o výpověď účetní, která pracovala pro Serebrennikovovu uměleckou skupinu a režiséra označila za hlavního organizátora podvodů.

Podle agentury RIA Novosti účetní ve skutečnosti doufala, že bude díky svému svědectví zbavena odpovědnosti a puštěna na svobodu. K tomu ale nakonec nedošlo.

Zvětšující se propast

Část kulturní scény se mezitím bouří kvůli zadržení známého režiséra.

Podle komentátorky Julije Latyninové si administrativa ruského prezidenta Vladimira Putina už dlouho neuškodila v očích umělců tak jako nyní.

Ruský divadelní režisér Kirill Serebrennikov.
Ruský divadelní režisér Kirill Serebrennikov. | Foto: ČTK

Za Serebrennikova se už před jeho uvězněním zaručilo 33 umělců. Mezi nimi ředitel nejslavnější ruské baletní scény, Velkého divadla v Moskvě, spisovatelka Ljudmila Ulická nebo režisér válečných a akčních filmů Fjodor Bondarčuk.

Všichni požadovali, aby byl Serebrennikov vyšetřován na svobodě. Zaručili se, že v případě jeho útěku uhradí celou škodu, která státu údajně vznikla jeho vinou.

Vyšetřovatelé ale návrh nepřijali. Podle nich chce režisér uprchnout do zahraničí a mohl by se pokusit zahladit stopy po svých podvodech.

Aktualita propojená s klasikou 

Kirill Serebrennikov získal za svá divadelní představení a filmy už několik ocenění. Včetně ceny z festivalu v Cannes.

Pod jeho vedením se na progresivní moskevské scéně Gogol Centrum znovu začala hrát představení Williama Shakespeara nebo ruských dramatiků 19. a 20. století - ovšem v minimalistických kulisách a s narážkami na současné dění.

Pozornost mladých Rusů si Serebrennikov získal i filmovou tvorbou. Jeho poslední film (M)učedník zobrazuje středoškoláka, který fanaticky lpí na doslovném výkladu Bible. Kvůli tomu nakonec spílá nejen svým spolužákům, ale i ruské společnosti - včetně zástupců pravoslavné církve.

Policie zatýkala demonstranty po celém Rusku | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy