Zatajovali jste, příbuzní umírali zbytečně. Čínští pozůstalí žalují vládu kvůli viru

Jana Václavíková Jana Václavíková
24. 9. 2020 17:50
Před oslavami čínského Nového roku v druhé polovině ledna se vydala důchodkyně Čung Chan-neng se svým 39letým synem na sváteční nákupy. V nacpaných obchodech a dopravních prostředcích neměli nasazené roušky ani nedodržovali zpřísněná hygienická opatření. Oba později onemocněli covidem-19 a syn na nemoc následně zemřel. Jeho matka nyní žaluje vládu a přidávají se i další pozůstalí.
Zdravotní personál v ochranném obleku ošetřuje pacienta v karanténě v nemocnici ve Wu-chanu.
Zdravotní personál v ochranném obleku ošetřuje pacienta v karanténě v nemocnici ve Wu-chanu. | Foto: Reuters

Důvod, proč rodina z Wu-chanu, kde se nový koronavirus poprvé objevil, neměla roušky a nedodržovala rozestupy, byl ten, že nevěděla, že by se virus mohl šířit z člověka na člověka. Vláda na to tehdy místní neupozornila. I kvůli tomu se koronavirus později rozšířil po celém světě a jen ve Wu-chanu na něj podle oficiálních dat zemřelo 3900 lidí.

"Nevěděli jsme, že autobusy jsou plné viru… Takže jsme chodili ven každý den. Nevěděli jsme ani o tom, že máme nosit roušky," cituje hongkongský deník South China Morning Post sedmašedesátiletou ženu, u které mělo onemocnění mírný průběh. Na rozdíl od ní se stav jejího syna zhoršoval. 

Více nemocnic ho ale po zavedení karantény 24. ledna odmítlo přijmout, protože neměly dostatek testů, které by jeho onemocnění potvrdily. Nakonec se pro něj v nemocnici našlo místo 6. února. To bylo také naposledy, kdy ho jeho rodina viděla naživu. Po dvou týdnech muž v nemocnici zemřel.

"Pořád myslím na to, že můj syn hodně trpěl. Kvůli covidu-19 s ním nemohla být rodina. Musel být vystrašený a nešťastný, když kolem sebe neměl rodinu. Nedokážu si představit, jak mu muselo být. Volal 'mami', 'tati'? Nevím," říká v reportáži hongkongského deníku Čung Chan-neng. 

Rodina se proto rozhodla zažalovat vládu ve městě Wu-chan a v nadřazené provincii Chu-pej o odškodné. Jejich žaloba ale byla soudem zamítnuta. "Naše rodina je zdrcená. Už nikdy nebudu šťastná," dodává k tomu. 

Když zaklepe čínská policie

Podobný příběh má i Čang Chaj, rovněž z Wu-chanu, kterému na koronavirus zemřel otec. I on podal žalobu na místní vládu. Neúspěšně. "Kvůli koronaviru přišlo mnoho lidí o život. Úřady vědí, že kdyby nechaly moji žalobu projít, bude tady nepočitatelně dalších žalob od dalších rodin," domnívá se Čang. 

Ten zároveň dodává, že se ho vláda snaží zdiskreditovat - například maže jeho účty na sociálních sítích nebo šíří dezinformace o tom, že jde o podvod na rodiny pozůstalých. Důvodem, proč se k žalobám nepřidá více lidí, je podle Čanga i to, že se zaměstnanci vlády nabourávají do soukromých skupin v aplikacích na posílání zpráv, kde lidi zastrašují. 

K zastrašování prý dochází i mimo internet. "Policie navštívila mou matku a varovala ji, aby upustila od žaloby a nemluvila o ní veřejně," popisuje serveru Business Insider jednu z praktik devětatřicetiletá Čao Lej, jejíž otec je také jednou z wuchanských obětí koronaviru. 

Její rodina se však nenechala policií zastrašit a po původním zamítnutí žaloby místním soudem chce vládu žalovat u nejvyššího soudu v provincii. "Myslím, že moje žaloba je pro naši zem dobrá. Může fungovat jako varování, že pokud budeme mít v budoucnu další pohromu, můžeme udělat něco, co zabrání vážným dopadům. Můžeme zachránit víc lidí," doufá Čao. 

Bez důkazů na papíře 

Čínský právník a aktivista Jang Čan-čching, který po zatčení čínskou vládou uprchl do Spojených států, s žalobami několika rodinám na dálku pomáhal nebo jim radil, jak postupovat. S právníky žijícími v Číně dokonce v březnu vyhlásil výzvu pro pozůstalé, kteří by chtěli žalobu podat. Jak ale řekl americkému deníku New York Times, právníci v Číně dostali varování, aby se do případu nezapojovali. Po vyhrůžkách čínské policie se mu také přestali ozývat někteří klienti.

Nyní úřady podle něj jako důvod k zamítnutí žalob uvedly nespecifikované procesní důvody a rozhodnutí o zamítnutí nepodaly oficiálním dopisem, ale sdělily své rozhodnutí lidem ústně po telefonu. To podle něj může značit, že se chtějí vyhnout oficiálním záznamům o žalobách. 

V těch Jang radil rodinám, ať žádají o odškodné ve výši dvou milionů jüanů (přes 6,7 milionu korun), rodiny také žádaly veřejnou omluvu od vlády. Té se podle Janga ale nedočkají. Spíš si ale dokáže představit, že se s některými lidmi vláda vyrovná v tajnosti.

Video: Záběry z Wu-chanu, odkud pochází koronavirus: 11milionová metropole se změnila v město duchů

Záběry z Wu-chanu, odkud pochází koronavirus: 11milionová metropole se změnila v město duchů | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 11 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy